Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové vítězství ve stoletém sporu o Budweiser. Budvar vyhrál soud v Portugalsku

Ekonomika

  14:00
LISABON - Budvar vyhrál soudní spor v Portugalsku se společností Anheuser-Busch InBev (ABI). Podle rozsudku firma ABI definitivně nesmí používat v Portugalsku piva s označením Budweiser. Spor o tuto značku zuří už zhruba sto let.

Budweiser Budvar. foto: Reprofoto

Jeho portugalská kapitola začaal v roce 2003, když Budvar podal žalobu na ABI. Důvodem byl fakt, že společnost podle budějovického pivovaru používala známku, na kterou neměla nárok.

STOLETÁ PŘE

  • Největší světový pivovar Anheuser Busch InBev vede s Budvarem řadu sporů.
  • Podle Budějovického Budvaru soudní spory o značku Budweiser trvají již od roku 1907 a zhruba 70 procent z nich vyhrál český podnik.
  • V letech 2000 až 2016 bylo definitivně ukončeno 197 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budvar vyhrál 136 případů a 10 sporů skončilo smírem nebo remízou.
  • Nadnárodní koncern ABI nyní nemůže svou značku Budweiser používat téměř v 70 zemích.

Soud rozhodl ve sporu v Portugalsku ve prospěch Budvaru už v roce 2012. ABI se však tehdy proti verdiktu odvolal. Nyní soud pro duševní vlastnictví, podle tvrzení zástupců českého státního pivovaru, zakázal společnosti ABI prodávat v Portugalsku pivo s označením Budweiser.

Proti nejnovějšímu rozsudku podal ABI dovolání, které ale podle Budvaru nemá odkladný účinek. „Rozhodnutí soudu tak nabylo právní moci a je vykonatelné. Rozsudek nám a hlavně našemu importérovi po mnoha letech dává právní jistotu. Záruka exkluzivity ke značce Budweiser Budvar je hlavním předpokladem k dalšímu rozvoji našich obchodních aktivit v Portugalsku,“ uvedl mluvčí pivovaru Petr Samec.

Pro Budvar je podle jeho právničky Heleny Votřelové nejdůležitější skutečnost, že rozsudek obsahuje pro ABI generální zákaz užívat označení Budweiser při prodeji piva. „Portugalsko je již druhou zemí, která takovýto zákaz udělila.

Spor o Budvar
Národní podnik Budějovický budvar.

Poprvé se tak stalo v roce 2013 v Itálii,“ řekla. Dodala, že soud zároveň zamítl návrh společnosti ABI na zrušení ochranných známek Budweiser, které patří Budvaru.

Budvar zvýšil za posledních šest let výstav z 1,25 milionu na stávajících 1,6 milionu hektolitrů. Vyváží pivo do 76 zemí světa. Pivovar, který byl založen 15. dubna 1895, se od roku 1967 nazývá národní podnik Budějovický Budvar. Je posledním českým pivovarem, který vlastní stát.

Autor: