Nad stolem v jeho kanceláři visí obraz prvorepublikového šéfa Živnostenské banky Jaroslava Preisse, hned vedle něj karikatura, na níž se Preiss přetahuje o korunu s prvním československým ministrem financí Aloisem Rašínem.
Jiří Kunert, šéf čtvrté největší banky v Česku UniCredit Bank, působí jako milovník starých časů. V české bankovní krajině je sám vlastně posledním pevně stojícím mostem, po kterém do nich můžeme přejít.
Po odchodu Pavla Kavánka z čela ČSOB a Pavla Kysilky z vedení České spořitelny je jediným zástupcem svého druhu, posledním zbývajícím bankéřem „staré generace“. Generace, která po revoluci roku 1989 pomáhala budovat tuzemský finanční trh.
Generace, kterou teď v čele domácích bankovních ústavů nahrazuje nová krev. A je zajímavé sledovat, v čem je jiná a odkud přitekla.
Při bližším pohledu na kariéru nejednoho českého či slovenského šéfa nebo člena představenstva významné finanční instituce se ukáže, že sbíral zkušenosti v dravých společnostech - konglomerátu General Electric (GE) či poradenské firmě McKinsey & Company.
„Určitě nejde o náhodu. Obě tyto společnosti mají velmi silnou kulturu. Pro obě je typická orientace na výkon. Alfou a omegou je v těchto firmách výnos kapitálu. To platí pro všechny služby a produkty napříč skupinou, ať se jedná o finanční produkty, nebo výrobu leteckých motorů,“ vysvětluje přední český headhunter Jan Bubeník.
„Pézetkáři“
Oproti tomu jak Kavánek, tak Kunert patří ke skupině ekonomů, jíž s koncem komunistického režimu spadla do klína obrovská příležitost. Byli totiž součástí úzké elitní skupiny lidí, kteří bankovnictví opravdu rozuměli a zároveň měli výhodu pracovních zkušeností v zahraničí.
„Dokonce se jim říká bankovní ‚pézetkáři‘ (podle PZO, podniků zahraničního obchodu – pozn. red.), protože jen pár bankéřů mělo v té době kontakt se světem. Právě lidé, kteří byli před revolucí chvíli třeba v Londýně či komunikovali se zahraničím, měli po listopadu 1989 výhodu a dostali se do vedení bank. Ale jen někteří se prosadili dlouhodobě jako jmenovaní pánové,“ říká Bubeník.