Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Novináři Al-Džazíry požádali soudce v Egyptě o propuštění z vazby

Televize Al-Džazíra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize Al-Džazíra | foto: Reprofoto

KÁHIRA V Egyptě se konalo krátké soudní stání v procesu s novináři, mezi nimiž je také několik zaměstnanců televize Al-Džazíra. Dva z nich požádali o propuštění z vazby, v níž jsou od prosince. Informovala o tom agentura AP. Před soudem stojí 20 lidí, kteří podle obžaloby napomáhali terorismu. Soudce stanovil, že příští stání se bude konat 10. dubna. O propuštění požádal Mohamed Fahmy, který má egyptské a kanadské občanství, a Australan Peter Greste.

Proces se týká 20 lidí a podle Al-Džazíry jen devět z nich jsou její zaměstnanci. Spolu s Fahmym a Grestem je ve vazbě od prosince také Egypťan Bahir Muhammad. Žaloba je viní z aktivit, které napomáhaly Muslimskému bratrstvu, jež je nyní v Egyptě řazeno k teroristickým skupinám. Od loňského svržení prezidenta Muhammada Mursího bylo ale hlavní silou v parlamentu a zemi vládlo.

Liberál holdující alkoholu

"Myšlenka, že bych mohl mít cokoli společného s Muslimským bratrstvem, je opravdu absurdní," řekl dnes soudci Greste. "Žádám o osvobození," prohlásil Fahmy. Označil se za liberála holdujícího alkoholu a otázal se soudce, zda "už někdy slyšel o (muslimském) teroristovi, který pije alkohol".

ČTĚTE TAKÉ:

K soudu se dnes dostavilo osm obžalovaných. V celé dvacetičlenné skupině je většina Egypťanů a obviněni jsou ze členství v teroristické organizaci, někteří jsou ale na útěku a souzeni v nepřítomnosti.

Obhájce pracovníků Al-Džazíry řekl, že zaměstnanci televizní stanice pracovali profesionálně a objektivně. "Informovali o střetech mezi demonstranty a bezpečnostními silami tak jako jiné televize. Nic si nevymýšleli," prohlásil. Fahmy prohlásil, že po třech stáních, která se už konala, je jasné, že prokuratura nemá proti novinářům "žádné pádné obvinění".

Dramatické záběry

Obžaloba skupinu viní z toho, že šířila nepravdivé zpravodajství ve prospěch Muslimského bratrstva. Obvinění si za tímto účelem údajně vytvořili samostatné tiskové středisko v luxusním káhirském hotelu na břehu Nilu. Editovali prý záběry tak, aby scény vypadaly dramaticky. Lidé ve světě z nich pak nabývali dojem, že je v Egyptě občanská válka a hrozí kolaps státu. Jde o nepokoje z doby loňského sesazení prezidenta Mursího, zvoleného do čela státu za bratrstvo v roce 2012. Armáda ho loni v létě svrhla a nyní je obžalován ve čtyřech kauzách.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Advantage Consulting, s.r.o.
CUSTOMER SERVICE CONSULTANT WITH HEBREW (29 - 41 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 29 000 - 41 000 Kč