Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novinářskou cenu K. H. Borovského získala Kateřina Šafaříková z Respektu

Ekonomika

  10:00
HAVLÍČKŮV BROD - Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2016 získala Kateřina Šafaříková z časopisu Respekt. Odborná porota v čele s Martinou Riebauerovou ji ocenila za psaní překračující hranice v Evropě a udržující v napětí tuzemský diplomatický sbor. Oznámila to Helena Hájková z pořádající Nadace Český literární fond.

Kateřina Šafaříková. foto: Česká pozice

Novinářské ceny byly slavnostně vyhlášeny ve čtvrtek odpoledne v Havlíčkově Brodě.

Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let, se stali Lukáš Prchal z Aktuálně.cz a Hospodářských novin a Lukáš Senft z Deníku Referendum.cz. Prchal podle Hájkové získal cenu za investigativní objevy a zasvěcené nadšení, s nímž se do nich pouští. Senft přesvědčil porotu svou schopností nahlížet na originální témata z netradičních úhlů, avšak vždy v duchu humanismu. Letos popáté udělila porota také Cenu Opus Vitae.

Za novinářskou vitalitu a obdivuhodnou vytrvalost ji získal Karel Pacner. Podle redaktora Respektu a jednoho z porotců Jaroslava Spurného je Šafaříková naším možná prvním opravdu evropským novinářem, který fundovaně píše o společném evropském prostoru. „Chápu to jako ocenění nejen pro sebe, ale pro všechny, kteří píší o tom, co se děje za našimi hranicemi,“ řekl Šafaříková.

Projekt serveru Lidovky.cz „Češi v zajetí sociálních bublin“ zvítězil v boji o Novinářskou cenu

Jednaosmdesátiletý Pacner, jenž je mimo jiné držitelem Ceny za popularizaci vědy či Ceny rady vlády pro vědecký s technický rozvoj, považuje dnešní udělení Ceny Opus Vitae za jedno z nejvyšších ocenění novinářské práce. „Dostávám se do skupiny velezasloužilých starých novinářů, před kterými hluboce smekám,“ řekl Pacner novinářům. Vzpomněl při tom na rok 1959, kdy nastoupil do redakce tehdejší Mladé fronty a bylo mu nařízeno psát o vědě. „Moc se mi to nezamlouvalo, ale postupem času mi to zachutnalo. Psát o vědě je vynikající dobrodružství,“ dodal.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž vedle Riebauerové letos zasedli Jan Bumba, Lukáš Jelínek, Miroslav Konvalina, Jiří Pehe, Jaroslav Spurný a Jan Šmíd. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 korunami. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila podvacáté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila podvacáté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat