Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novoroční slevy? V každém třetím obchodě lžou, zjistila inspekce

Ekonomika

  9:21
PRAHA - Česká obchodní inspekce (ČOI) našla závady při třetině kontrol novoročních slev a akčních nabídek v tuzemských obchodech. Inspekce obchodníkům rozdala 70 pokut v celkové výši 95 000 korun.

Zimní výprodeje první obchodní řetězce zahájily již před loňskými Vánocemi, přičemž ceny sezónního zboží klesly o desítky procent.

"Kontrola byla provedena celkem v 568 provozovnách, z toho ve 198 kontrolovaných provozovnách byly zjištěny závady," sdělil tiskový mluvčí ČOI Tomáš Vozáb. Kontroly byly zaměřené na dodržování informačních povinností s cílem především prověřit, zda jsou deklarované slevy skutečně poskytovány a nejsou jen obchodním trikem prodávajícího

ČOI obchodníkům rozdala 70 pokut v celkové výši 95 000 korun. Inspekce zároveň zakázala prodej 480 výrobků v celkové hodnotě 192 282 korun a používání osmi měřidel.

Podmínky pro výprodeje v roce 2006 zpřísnila novela zákona o regulaci reklamy. Obchodníkům mimo jiné ukládá stanovit počátek a konec výprodejů.

Při plošné reklamě musí mít prodejci dostatek zboží na skladě, nebo uvést množství zlevněného zboží v jednotlivých prodejnách. Za porušení zákona o ochraně spotřebitele nyní hrozí pokuta až 50 milionů korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu tuto novelu vypracovalo i kvůli problémům s novoročním výprodejem v obchodním řetězci Carrefour, který v roce 2005 některé zlevněné výrobky vůbec neměl na skladě. Obchodníci jsou od té doby při organizování výprodejů opatrnější.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat