Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový kolejový Panter se proháněl ve Velimi. České dráhy jich dostanou 14

Ekonomika

  17:15
VELIM - České dráhy pokřtily první stroj typu InterPanter. Jde o rychlíkové soupravy, které státnímu dopravci dodá plzeňská Škoda Transporation. Premiérová souprava z celkových čtrnácti se ve čtvrtek představila na zkušebním okruhu ve Velimi.

České dráhy představily ve zkušebním centru ve Velimi nový vlak InterPanter. foto: ČTK

Soupravu dostanou České dráhy v září. Dodávky ostatních strojů celkem za 2,7 miliardy pak potrvají do přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku. 

Vlaky určené pro rychlíkové spoje mohou jet rychlostí 160 kilometrů za hodinu. Mají klimatizaci, wi-fi připojení.

Stroje InterPanter vycházejí z regionálních vozidel RegioPanter, kterých mají České dráhy v současnosti 26 a zajišťují osobní dopravu v krajích. Proti nim doznala nová souprava řadu změn. 

Vlaky by se měly objevit například na tratích mezi Brnem, Břeclaví a Olomoucí...
České dráhy představily ve zkušebním centru ve Velimi nový vlak InterPanter.

Výrobce například oddělil nástupní prostor a prostor pro cestující. Vozidlo dostalo i nová sedadla. 

Vlaky by se měly objevit například na tratích mezi Brnem, Břeclaví a Olomoucí nebo na lince z Prahy přes Českou Třebovou do Brna. Zatím ale o umístění nových vlaků dopravce jedná s ministerstvem dopravy, které rychlíkové spoje financuje a objednává.

Vozidla InterPanter jsou po Pendolinech a Railjetech třetím typem jednotek, které České dráhy využívají v dálkové dopravě. Celkem ČD za posledních sedm let investovaly do modernizace vozidlového parku 37 miliard korun.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...