Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový most za 24 milionů nikdo nechce. Rozebere se?

Ekonomika

  13:54
PRAVČICE - Most přes silnici R55 z Pravčic do Hulína Kroměřížsku, který dosud nenašel svého vlastníka, zřejmě zůstane uzavřený i několik měsíců, možná let. Zastupitelé Pravčic v úterý v podvečer rozhodli, že jej do majetku nechtějí. Stejně tak o něj nestojí ani kraj či sousední Hulín.

Most, který ŘSD postavilo za 30 milionů korun, je stále uzavřen, protože za něj nikdo nechce převzít zodpovědnost. foto: ČTK

Nina Ledvinová, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR, který most za 24 milionů postavilo, dnes uvedla, že možnými novými majiteli by mohly být hejtmanství nebo jiná obec. Zlínský kraj ani Hulín jej však nechtějí.

Most dosud není zkolaudovaný. "My nyní most zneprůjezdníme sešroubovanými betonovými svodidly a dostatečně zabezpečíme. Budeme hledat možného majitele. (...) Možnými novými majiteli by mohl být kraj nebo jiná obec," uvedla Ledvinová.

 Most, který ŘSD postavilo za 30 milionů korun, je stále uzavřen, protože za něj nikdo nechce převzít zodpovědnost.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Drozd však dnes řekl, že Zlínský kraj se již dříve zavázal k převzetí do svého majetku 12 kilometrů dlouhý úsek silnice I/47 Bezměrov - Hulín a zhruba dvacetikilometrový úsek R/55 Hulín - Otrokovice. "Stalo se tak, aniž by nám stát přidal z prostředků sdílených daní. Pokud bychom si běžně brali do majetku komunikace účelové a místní, chovali bychom se jako špatný hospodář," komentoval Drozd.

Hulín: Co bychom dělali s mostem?

Do majetku nechce most ani Hulín. Podle starosty města Romana Hozy hulínští most nepotřebují. "Co mám signály od jednotlivých zastupitelů, tak stanoviska jsou zamítavá. Most se stavěl především pro obyvatele Pravčic. Navíc cesta, která z Hulína k mostu vede, není ve vlastnictví Hulína. Je tam historicky několik vlastníků," reagoval.

 Most, který ŘSD postavilo za 30 milionů korun, je stále uzavřen, protože za něj nikdo nechce převzít zodpovědnost.

Podle Květuše Kuncové, expertky na mosty, kterou si ŘSD najímá, Pravčice nejsou první obcí, která odmítla převzít nově postavený most do svého majetku. "Už se to stalo na D2. Most zůstal uzavřený 15 let. Pak lidé přišli na to, že most potřebují, Ředitelství silnic a dálnic jej ještě na své náklady opravilo a obci předalo," připomněla.

Rozmontovat a převézt

Vedoucí úseku výstavby dálnic ŘSD Radomír Štamberg po úterním jednání zastupitelů nevyloučil ani možnost, že silničáři most demontují a převezou jinam.

ŘSD tvrdí, že již před zahájením stavby mostu počítalo s tím, že jej Pravčice převezmou do svého majetku. Podle něj s tím i obec souhlasila. Státní organizace totiž nemůže být majetkovým správcem dálnic a silnic I.třídy, nemůže proto spravovat místní komunikaci.

 Most, který ŘSD postavilo za 30 milionů korun, je stále uzavřen, protože za něj nikdo nechce převzít zodpovědnost.

Pravčice se zase brání, že nebude mít na opravy mostu peníze a v budoucnu by se tak obec mohla dostat do finančních potíží. Od počátku prý počítala pouze s jeho správou, tedy že na své náklady uhradí například zimní údržbu či sečení trávy.

 Pravčičtí v úterý v podvečer vlastnictví mostu definitivně odmítli, když proti zvedlo ruku devět zastupitelů ze 14 přítomných. Pouze jeden byl pro, zbytek se zdržel hlasování.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat