Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový rok uvítaly ČSA jako štíhlá firma, odešlo 1350 zaměstnanců

Ekonomika

  13:06
PRAHA - České aerolinie vstupují do nového roku jako výrazně menší firma než loni. Podle informací ČTK mají nyní aerolinie zhruba 3300 zaměstnanců, což je o 1350 méně než před rokem. Odchody vrcholily především na podzim, kdy společnosti hrozil kvůli hluboké ztrátě krach. Během loňského roku firmu opustily mimo jiné desítky pilotů.

Ne všechny odchody však jdou na vrub propouštění. Zásadní změna se uskutečnila k letošnímu 1. lednu, kdy stovky pracovníků přešly do dceřiné společnosti ČSA Support. "Do ČSA Support bylo převedeno přibližně 800 zaměstnanců," řekla mluvčí aerolinií Hana Hejsková. Dceřiná firma přebrala kromě lidí i všechny činnosti spojené s odbavením cestujících a letadel.

Dárek pro piloty - 12 platů
Více či méně dobrovolně tak z ČSA odešlo zatím v rámci ozdravení firmy přes 500 zaměstnanců. Jak dnes ČTK sdělil prezident organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar, za loňský rok společnost opustilo 60 letců z celkových 530. Z toho 50 využilo ustanovení kolektivní smlouvy, podle kterého měl pilot při odchodu do konce roku 2009 nárok na 12 platů. Od letoška se odchodné snížilo na devět platů.

Počet zaměstnanců ke konci roku České aerolinie zatím oficiálně nezveřejnily. Společnost již dříve oznámila, že nebude publikovat dílčí údaje a že souhrnné informace poskytne až se zveřejněním finančních výsledků za celý rok.

Hluboká krize a personální turbulence
ČSA se loni ocitly v hluboké krizi. Ztráta v pololetí činila 1,8 miliardy, za tři čtvrtletí firma výsledky nezveřejnila, podle odborů se však ztráta do září prohloubila na 2,5 miliardy Kč. Po neúspěšné privatizaci vyměnil stát na podzim vedení prezidenta Radomíra Lašáka, na Lašákovo místo přišel ředitel letiště Ruzyně Miroslav Dvořák.

Snížením počtu zaměstnanců a redukcí mezd chce firma letos ušetřit 1,6 miliardy korun. Peníze na provoz získala také z prodeje bezcelních obchodů a vlastní sídelní budovy. Podle dřívějších vyjádření Dvořáka získaly ČSA znovu důvěru financujících bank a nemusejí tak nadále prodávat majetek pod tlakem, odložil se například prodej několika letadel.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...