Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nový trend v Česku: Byt nechat dětem a přestěhovat se na chatu

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Lidí, kteří se natrvalo stěhují do chatových oblastí, stále přibývá. Týká se to hlavně starších ročníků, mladší generace o chataření příliš zájem nemá. Člověk, který bydlí ve vlastním domě či bytě, by si měl jejich prodej a následné stěhování do rekreační nemovitosti důkladně promyslet, doporučují realitní makléři.

Ilustrační foto foto: Véska - náš domov

"Trend využívání chat a chalup k trvalému bydlení je výrazný. Stálý je u majitelů rekreačních nemovitostí, kteří jsou v důchodovém věku. A mírně přibývá i zájemců z řad ostatních, ale tam je situace komplikovanější tím, že trvalé obývání rekreačních nemovitostí nese s sebou komplikace týkající se většinou dalekého dojezdu za prací, omezené občanské vybavenosti, horší existence inženýrských sítí či špatná dostupnost v zimě," prohlásil obchodní ředitel Realitní kanceláře Sting Michal Kresta.

Analytik společnosti Lexxus Ondřej Diblík upozorňuje na to, že tento krok volí hlavně chudší lidi. "Některé chaty jsou dnes opravdu využívané k trvalému pobytu většinou méně movitých majitelů, kteří přenechali byt dětem, nebo se jen zbavili břímě platby nájemného. Častou alternativou bydlení jsou dnes především chatové příměstské oblasti, ale i zahrádkářské kolonie přímo ve městě," poznamenal Diblík, podle nějž jsou vzdálenost a dostupnost stále velmi důležité. "Chatové oblasti ´na vlaku´ budou jistě nejvhodnější variantou," myslí si analytik společnosti Lexxus.

ČTĚTE TAKÉ:

Lapidární šedý kvádr s dodatečně přidaným venkovním stíněním z jižní strany

Zahrádkářská kolonie a půdorys 3x7 metru? Rodinný dům za 400 tisíc

Také podle výkonného ředitele ERA Reality ČR Marka Sklenáře jsou rekreační nemovitosti vyhledávány k trvalému bydlení hlavně kvůli nižší ceně. "Celoročně obyvatelná chata je alternativou k rodinnému domu především pro klienty, kteří jsou připraveni akceptovat nižší uživatelský standard výměnou za nižší pořizovací náklady," uvedl Sklenář.

I podle něj je největší zájem o tento druh nemovitostí v okolí větších měst, kde je možnost dojíždění za prací i v zimních měsících. "Zájem je o chaty s alespoň menší zahradou, ve stavu ihned obyvatelném, byť kupující často počítají s nutností dalších úprav a investic, jako jsou například zateplení, dostavba obytných prostor, změna způsobu vytápění a podobně," dodal Sklenář.

Mladí míří do chalup za Prahou

Na tento trend stále častěji reagují i obce, které v chatových oblastech organizují dříve ne příliš častý svoz komunálního odpadu či údržbu cest.

"Některé obce navíc umožňují přihlášení trvalého bydliště v rekreačních objektech, které mají číslo popisné, příjezdovou komunikaci a zajištěný pravidelný odvoz odpadu," poznamenala Monika Christová z oddělení prodeje domů a pozemků Maxima Reality s tím, že o takovéto bydlení mají zájem zejména mladí lidé, a to v přilehlých lokalitách Prahy. "Starší lidé v důchodovém věku naopak vyhledávají sezónní domky v rekreačně zajímavých lokalitách," dodala Christová.

ČTĚTE TAKÉ:

Některé obce dokonce ve svých územních plánech změnily chatové oblasti na obytná území, čímž vytvořily podmínky pro jejich postupnou regeneraci.

"Původní objekty tak nahrazují více nebo méně vhodné rodinné domy a území, původně přes celou zimu opuštěná a vydaná napospas vandalům, mají již své trvalé obyvatele. Dřevěné domečky v ovocných zahrádkách tak kontrastují s krychlemi rodinných domů s nerezovými komíny, solárními panely a klimajednotkami," popsal současný stav některých lokalit Diblík ze společnosti Lexxus.

Raději zbourat než opravovat

Zájemce o rekonstrukci zchátralé chaty však upozorňuje na mnohé překážky, které úpravy tohoto typu nemovitostí provází. "Rekonstrukce nekvalitních, mnohdy svépomocí budovaných objektů, jsou ekonomicky nevýhodné a řešením je jedině demolice a stavba nového rodinného domu, byť třeba opět jen na víkendovou rekreaci. Chaty totiž nespadají do snížené sazby DPH a nelze na ně tak čerpat nejrůznější výhody a dotace určené pro bydlení," upozorňuje Diblík.

ČTĚTE TAKÉ:

Člověk, který bydlí ve vlastním domě či bytě, by si měl jejich prodej a následné stěhování do rekreační nemovitosti důkladně promyslet. "Ekonomicky to totiž nedává smysl, musí k tomu vést převaha jiných subjektivních důvodů. Také senioři, kteří už nejsou ekonomicky aktivní a nemusí každodenně dojíždět za prací, zase uvažují o nutnosti dostupných služeb a lékařské péče, což většina rekreačních lokalit nesplňuje," zdůraznil Sklenář z ERA Reality ČR.

Autoři: ,