Smithův obchod patří mezi takzvané „zelené víly“, tedy provozovny poskytující levnější léčebné konopí bez potřeby lékařského předpisu. Policie v něm minulý provedla razii, zničila rostliny a skleníky a zabavila produkty z konopí. Smitha následně obvinili z pěstování, přechovávání za účelem zásobování a prodeje konopí, za což mu hrozil až osmiletý trest odnětí svobody, píše The Guardian.
Léčebné konopí je na Novém Zélandu legální od roku 2020, ale pacienti jsou při léčbě odkázáni na získání lékařského předpisu. Právě takzvané „zelené víly“ tak poskytují levnější, snadněji dostupné produkty na trhu.
Více než 50 protestujících se v pondělí shromáždilo před okresním soudem ve Whangārei, kde Smith všechna tři obvinění odmítl. „Není to jen útok na jednoho člověka, je to útok na stovky pacientů, kteří se spoléhají na dostupné léky přinášející úlevu,“ řekla organizátorka protestu Pearl Schomburgová, která je Gandalfovou pacientkou a také organizátorkou skupiny prosazující reformu konopného zákona.
Minulý týden dorazil na Smithův pozemek asi tucet policistů s kladivy a sekerami, aby zničili zhruba čtyři desítky rostlin a skleníků, řekla Schomburgová listu Guardian. „Vyplenili jeho dům a odnesli si všechno včetně děkovných dopisů, které obdržel. Smith podle ní není žádný zločinecký mozek. „Je to soucitný, bosý hipík s otlučeným náklaďákem a zlatým srdcem,“ uvedla Schomburgová.
Cena nedostupná
Lidem, kteří chtějí mít na Novém Zélandu přístup k léčebnému konopí, se podle ní ne vždy podaří získat recept. Také se mohou cítit nepříjemně, když o něj například žádají svého lékaře kvůli stigmatu, které konopí obklopuje. „Pro jiné je cena těchto produktů nedostupná,“ řekla Schomburgová.
Dodala, že jediní lidé, kteří mají v současné době v zemi přístup k legálnímu konopí, jsou bohatí. „Neexistuje rovnost přístupu k těmto produktům.“
Pěstitel Smith poděkoval svým příznivcům v krátkém videu sdíleném na sociálních sítích a na dárcovské stránce zřízené na pomoc s úhradou právních poplatků.
The guy is helping people naturally,the government enforcers should leave the healer alone.
— FOXXUKNZ (@foxxuknz) March 3, 2025
Big pharma only cares about profit,their cost of treatment is your slow death.
https://t.co/dy898qDzwC
„Všechny vás, milí lidé, moc objímám a ze srdce vám děkuji za všechna vaše laskavá slova a podporu... Nikdy v životě jsem nic takového nezažil,“ uvedl ve videu.
Je třeba nový přístup
Konopí je na Novém Zélandu nejčastěji užívanou nelegální drogou. Podle průzkumu tamního ministerstva zdravotnictví ho v letech 2023–24 užilo více než půl milionu dospělých. V roce 2020 se země jen těsně vyslovila proti jeho legalizaci.
Zelené vílyFrustrace z omezení přístupu k lékaři předepsaným kanabinoidům na Novém Zélandu vyústila v černý trh s podomácku vyrobenými produkty na bázi konopí pro léčebné použití. Tyto produkty vyrábějí a nelegálně prodávají jednotlivci, kteří si říkají „Green Fairies“. Jejich výrobky mají mnoho podob a používají se k léčbě řady nemocí a symptomů včetně bolesti, nespavosti, úzkosti a záchvatů. |
Razie v konopném obchůdku si vyžádala i politický ohlas. Spolupředsedkyně Strany zelených Chlöe Swarbricková vyjádřila svou podporu protestujícím.
„Razie proti Smithovi byla naprosto propastným plýtváním veřejnými prostředky,“ oznámila. Nákladná takzvaná válka proti drogám podle ní příliš nepřispěla ke snížení jejich užívání ani k posunu ve statistikách závislostí. Dodala, že je nutný nový přístup založený na snižování škod a důkazech.
Swarbricková, která se v zemi dlouhodobě zasazuje o legalizaci konopí, rovněž poukázala na nedávnou studii, podle níž se dvě třetiny uživatelů léčebného konopí na Novém Zélandu k němu stále dostávají prostřednictvím černého trhu, a to především kvůli vysokým nákladům na koupi legálního konopí.
„To by mělo být opravdu jasným signálem, že pravidla, která nyní máme, nefungují a že bychom s nimi měli něco dělat... místo toho, abychom terorizovali 66letého muže,“ uzavřela politička.
Policie ve svém prohlášení pro The Guardian uvedla, že by nebylo vhodné, aby se ke Smithovu případu vyjadřovala, neboť záležitost řeší soud.