Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novým předsedou dozorčí rady ČSA je Michal Mejstřík

Ekonomika

  14:53
PRAHA - Novým předsedou dozorčí rady ČSA se stal její dosavadní člen Michal Mejstřík. Rozhodla o tom mimořádná valná hromada Českých aerolinií.

Mejstřík na tomto postu nahradil Miroslava Zámečníka, který odstoupil z funkce kvůli své kandidatuře na místo ředitele pražské zoologické zahrady.

Kdo je Michal Mejstřík

Datum narození: 6. června 1952.

Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze, obor ekonometrie (1970-1975); Ekonomický ústav ČSAV - kandidát věd (1978-1982), Londýnská vysoká ekonomická škola (1990-1991); Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze - docent ekonomie (1991); Univerzita Karlova v Praze - profesor ekonomie (1997).

Dosavadní funkce: ředitel Institutu ekonomických studií, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze; člen dozorčí rady ČSA (od září 2009).

Předchozí praxe: výuka ekonomie, podnikových financí, finančních trhů, bankovnictví a corporate governance na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (od roku 1990 do současnosti); konzultace a finanční poradenství např. Světová banka, Evropská komise a další (od roku 1991 do současnosti); člen Národní ekonomické rady vlády (NERV); člen Rady vlády pro informační společnost (2007-2009); člen vědecké rady Ministra zahraničních věcí ČR (2006-2007); člen správní rady VŠEM (2005-2007); místopředseda dozorčí rady Západočeské plynárenské a člen dozorčích rad Východočeské plynárenské a Severomoravské plynárenské (2002-2007).

Valná hromada také schválila snížení počtu členů dozorčí rady o polovinu na šest, radním se také sníží odměny zhruba o 30 procent. Předseda rady bude tak pobírat měsíční odměnu 53 tisíc korun, řadový člen 29 tisíc korun.

Oproti tomu ovšem valná hromada nepřijala žádné usnesení k dalšímu prodeji majetku. Uvažovalo se například o prodeji obchodů duty free a několika letadel. Podle prezidenta aerolinií Miroslava Dvořáka není nutné prodávat pod finančním tlakem, neboť financování ČSA zajistí komerční úvěry. "Můžeme prodeje odložit díky tomu, že se banky vrátily k jednacímu stolu," uvedl Dvořák.

Valnou hromadou dnes prošel návrh na kapitalizaci úvěru od státního podniku Osinek v likvidaci. Celkem jde o 2,5 miliardy korun, které stát zřejmě vymění za akcie. Transakci musí ještě schválit Evropská unie.

ČSA, které se letos propadly do hluboké ztráty, bojují o přežití. Dvořák dnes potvrdil, že ztráta na konci roku bude zřejmě činit 3,2 miliardy. Podle ministra dopravy Gustáva Slamečky společnosti díky zajištěnému financování provozu nehrozí konkurz.

Podle údajů Asociace evropských leteckých společností (AEA) si ČSA v září polepšily v počtu cestujících meziročně o 2,9 procenta, zatímco členským aerolinkám sdruženým v asociaci počet pasažérů celkově klesl o 4,5 procenta. Počet cestujících ČSA rostl třetí měsíc po sobě, zářijový růst byl ale největší, uvedl server iDnes.cz. Lepší výsledky než celý evropský trh má ČSA i za devět měsíců roku, počet pasažérů českého národního dopravce klesl o pět procent, členům AEA o 7,2 procenta.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat