Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Nulové komise, ale ne zdarma. Při investování čtěte i poznámky pod čarou

Investice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Advertorial
Investování bylo vždy nejlepší cestou, jak porazit inflaci. Nalezení té nejvhodnější investice, díky níž porostou vaše úspory rychleji, než roste inflace, je klíčové. A to platí nejen pro poslední roky.
  8:00 – ADVERTORIAL

Zatímco počet možností, jak investovat, přibývá, jeden základní prvek dobrého investování stále zůstává: nakupovat za nejnižší možné náklady. To však vyžaduje, aby se investor vyznal v poplatcích. Různí brokeři si totiž účtují různé poplatky. A to může být nejen pro začínající investory někdy docela skličující. Pokud ale víte, jak a kde hledat, máte informace o poplatcích relativně hned k dispozici. Zejména pokud jde o nákup amerických akcií.

Někteří makléři se sice chlubí nulovými komisemi, evropští investoři ale stále častěji zjišťují, že se obchodování s akciemi v USA může stát poměrně nákladnou záležitostí. Investování na americkém trhu totiž evropským rezidentům přináší i další méně zřejmé poplatky.

 Náklady na investování do amerických akcií totiž zahrnují nejen poplatky účtované za nákup nebo prodej cenného papíru nebo otevření či uzavření transakce, ale také poplatky za směnu cizích měn. Právě tento poplatek může dělat největší rozdíl v celkových nákladech investice. Proto je důležité vědět, kolik si za konverzi měny ten který broker účtuje.

Poplatky za konverzi měny mohou zamrzet

„Evropští investoři, kteří kvůli diverzifikaci svého portfolia chtějí obchodovat také americké akcie, by si měli uvědomit, že nulové provize za obchodování s akciemi v USA, jak je inzerují někteří evropští brokeři, jsou všechno, jen ne zdarma,“ uvedl Steve Sanders, EVP pro marketing a vývoj produktů ve společnosti Interactive Brokers.

„Pokud jsou FX konverze a další poplatky započítány do nákladů, někteří brokeři si účtují výrazně více než například společnost Interactive Brokers, která nabízí investorům v Evropě možnost obchodovat s americkými akciemi za jedny z nejnižších nákladů v tomto odvětví bez dalších nepříjemností spojených se zakládáním dalších makléřských účtů,“ dodal.

A jelikož je hlavním cílem investování vyšší výnos, peníze poztrácené na poplatcích mohou často investora mrzet. Za konverzi je obvykle účtován další poplatek od 0,02 % do 1,5 %. Zároveň je třeba připomenout, že poplatek za konverzi měny se platí na začátku i na konci obchodu.

Společnost Interactive Brokers drží trvale nízké poplatky za konverzi měn. Tyto poplatky u IBKR patří mezi nejnižší v odvětví, nejsou-li úplně nejnižší. U Interactive Brokers je poplatek za konverzi měn pouze 0,02 %. Minimálním poplatkem za konverzi měn jsou pak dva dolary.

Integrovaný účet zjednoduší obchodování

Pomocníkem investora při obchodování na zahraničních trzích může být například devizový účet. Ten je obdobou účtu klasického. Rozdíl spočívá v tom, že na něm lidé mají peníze v jiné měně než v českých korunách. Založení takového účtu je stejné jako u běžného účtu a u řady bank je zdarma. Avšak za vedení a správu cizoměnového účtu si banky už nějaký ten poplatek účtovat mohou.

Klienti Interactive Brokers mohou konverzi směn vyřešit díky integrovaném účtu, na kterém mohou mít svůj kapitál i ve vícero měnách. Peníze tak mohou směnit ve chvíli, kdy chtějí nakoupit akcie nebo investovat do jiného podobného finančního nástroje.

Jak je to s „nulovými provizemi“

Společnost Interactive Brokers také nedávno dokončila analýzu poplatků za směnu cizích měn účtovaných makléři, kteří tvrdí, že mají při obchodování amerických akcií „nulové provize“.

Tabulka

Analýza poplatků za směnu cizích měn účtovaných makléři podle IBKR

Srovnání brokerů je založeno na jimi zveřejněných provizí, jak byly zobrazeny na jejich platformách v prosinci 2021, a na tom, jak jsou pochopeny IBKR.

Analýza vychází z předpokladu, že základní měnou pro obchodních akcí je euro. IBKR také dodává, že srovnání slouží pro ilustrativní účely a pro důkladnější a zároveň aktuální analýzu je vhodné, aby si investor udělal srovnání poplatků ještě vlastní.  

Srovnání s ostatními poskytovateli obchodních služeb je založeno na sazbách, které poskytovatelé zveřejnili na svých webových stránkách 6. prosince 2021. Sazby použité v analýze jsou IBKR považovány za výchozí standardní úroveň. 

Loni v létě pokračovala společnost Interactive Brokers v zavádění nízkých cen obchodování na nejaktivnějších evropských burzách. IBKR tvorbu cen zjednodušila, aby investoři znali náklady ještě před obchodováním. Nová provize byla stanovena na 3 GBP / 3 EUR za provedení obchodu. Za větší transakce nad 6000 GBP / 6000 EUR pak činí poplatek 0,05 % z hodnoty transakce.

Tyto sazby provizí jsou aktivovány pomocí systému IB SmartRoutingSM. Ten vyhledává nejlepší cenu akcií nebo kombinaci cen dostupných v okamžiku objednávky na dostupných akciových burzách a snaží se okamžitě realizovat klientovu objednávku elektronicky.

Za nečinnost se neplatí

Navíc IBKR již neúčtuje investorům žádné poplatky za nečinnost a nevyžaduje minimální vklad při otevření účtu. U IBKR mohou klienti investovat globálně do akcií, opcí, futures, měn, dluhopisů a fondů z jednoho integrovaného účtu, na 135 trzích, včetně všech amerických burz. Interactive Brokers Group a její partnerské společnosti provedou denně více než 2,23 milionu transakcí.

Za zmínku také stojí, že vlivný americký časopis Barron‘s zařadil Interactive Brokers na první místo v žebříčku Best Online Broker Review. IBKR získala pět hvězdiček z pěti.

Málokterá makléřská společnost pracuje na tom, aby byly pro klienty všechny obchodní náklady transparentní, tak jako Interactive Brokers. Společnost prezentuje všechny typy provizí přehledně a to z ní dělá vhodného partnera i pro začínajícího investora.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!