Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nvidia je nejhodnotnější firmou světa. Táhnou ji čipy a nadšení z AI

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě. Jeho tržní hodnota se vyšplhala na zhruba 3,3 bilionu dolarů, napsala agentura Bloomberg. Firma stanula na vrcholu hlavně proto, že obratně využila touhu investorů po umělé inteligenci a vším, co se k ní váže.
  20:41

Podle serveru Financial Times se akcie společnosti v úterý vyšplhaly o 3,2 procenta na 135,18 dolaru za akcii, čímž překonala své dlouhodobé konkurenty jakým je Apple a Microsoft.

Nvidia stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci a v poslední době těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii. Čipy slouží i takovým platformám jako je třeba ChatGPT od společnosti OpenAI.

Americká média zároveň uvádí další faktor úspěchu této společnosti. Tím je dlouhodobá spolupráce i s dalšími giganty ze Silicon Valley.

„Nvidia využila toho, že trhu vládnou lidské emoce. Investoři baží po všem, co souvisí s umělou inteligencí,“ řekl Ted Mortonson, technický stratég společnosti Baird. „Nvidia je fantastická společnost, nenechte se mýlit. Existuje mnoho investičních nástrojů pro pozorování hodnoty akcií, ale takový nárůst procent za měsíc, to není normální,“ dodal.

Společnost vznikla před 31 lety za účelem výroby grafických karet pro hráče videoher. Od té doby se rozvinula v nejvlivnější technologickou společnost.

Analytik Daniel Ives ze společnosti Wedbush Securities předpověděl, že firmy Nvidia, Apple a Microsoft budou v průběhu následujícího roku soupeřit o to, která z nich v tržní hodnotě jako první překročí hranici čtyř bilionů dolarů. „Grafické čipy společnosti Nvidia jsou v podstatě novým zlatem či ropou v technologickém sektoru,“ prohlásil rovněž.

Společnost Nvidia minulý měsíc oznámila, že její čistý zisk se v prvním finančním čtvrtletí končícím v dubnu více než zesedminásobil na 14,88 miliardy dolarů z 2,04 miliardy dolarů před rokem.

Symbolem je asijský miliardář v kožené bundě

Symbolem úspěchu celé firmy je především její spoluzakladatel Jensen Huang, který se na veřejnosti objevuje nejčastěji v charakteristické černé kožené bundě. Huang poznal, že původně graifcké čipy Nvidia jsou vhodné i pro vývoj softwaru pro umělou inteligenci, což mu pomohlo otevřít nový trh a získat náskok před konkurencí.

Huangovo jmění pochází z jeho 3,5procentního podílu ve společnosti Nvidia, kterou v roce 1993 spoluzaložil s přáteli Chrisem Malachowskym a Curtisem Priemem a od té doby ji vede jako výkonný ředitel. Společnost vstoupila na burzu v roce 1999.

Huang se narodil na Tchaj-wanu a rané dětství strávil tam a v Thajsku, kde ho kvůli nepokojům rodiče poslali k příbuzným do amerického státu Washington. V roce 1984 získal bakalářský titul v oboru elektrotechniky na oregonské státní univerzitě a v roce 1992 magisterský titul ve stejném oboru na Stanfordově univerzitě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!