Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O hospodě psaly i New York Times, navštěvoval ji exguvernér Tůma. Teď Tlustá Koala končí

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Na první dobrou si málokdo uvědomí, proč by si měl pamatovat adresu Senovážná 8. Pokud se však zmíní název Tlustá Koala, osobitou restauraci na tomto místě si vybaví řada aktérů společenského života v centru Prahy. Pro ty se však čas pro návštěvu tohoto klasického podniku dramaticky krátí, s koncem února restaurace zavře. Provozovatel se musí z místa klidit, protože majitel objektu chystá jeho kompletní rekonstrukci.

Tlustá Koala je hospoda v anglickém pub-stylu. foto: www.tlustakoala.cz

Když se kdokoliv chtěl dostat po svých od Jindřišské věže k Divadlu Hybernia, nebyla kratší cesta než projít úzkou uličkou Senovážná. Ve stínu budovy České národní banky nemohli průchozí minout štít restaurace Tlustá Koala. Na společenském koloritu centra města se podílela od roku 2001. Pohostinství v anglickém stylu, s důrazem na cílenou omšelost a stabilní nabídkou se po 28. únoru stane vzpomínkou, ten den musí provozovatel prostor předat.

Jó, smíchovská hospoda, láká herec Čermák na Staropramen. Spot přitom vznikl na Vinohradech

„Na jednu stranu cítím smutek, protože jsem tam nechal kus života. Byly to v podstatě mé nejlepší roky. Strávil jsem tam půl profesního života. Na druhou stranu cítím určitou úlevu, protože každý konec je nový začátek,“ sdělil serveru Lidovky.cz provozovatel restaurace, pětapadesátiletý Radek Beneš. „Strávit dvacet let na jednom místě v tomhle oboru neznamená, že to máte jednodušší, spíše naopak,“ podotýká.

Bude muset ustoupit celkové rekonstrukci domu, kde má Tlustá Koala zázemí. Majitel objektu seznámil Beneše se svým záměrem loni v listopadu, následovala výpověď. Tříměsíční lhůta vyprší koncem tohoto měsíce. Beneš netuší, co jeho podnik nahradí. Dům patří společnosti Green Environment Engineering, jež se podle obchodního rejstříku soustředí na podnikání s odpady. Serveru Lidovky.cz se s firmou nepodařilo spojit.

‚Každá hospoda musí být trochu nevkusná‘

Podle Beneše hospoda vstoupila do povědomí veřejnosti velmi rychle, už rok po spuštění provozu se etablovala coby jeden z nejvýraznějších podniků svého druhu v této části Nového Města. Chodili sem místní, stejně jako se do hospody vraceli zahraniční turisté. Hosty do Tlusté Koaly táhla svérázná kombinace designu, atmosféry a také její odolnost vůči proměňujícím se trendům, soudí provozovatel Beneš. 

„Hlavně turisté věděli, že tu vždy najdou něco podobného, když se u nás třeba po pěti letech znovu zastavili. Byla to jedna z věcí, na kterých Koala stála,“ vysvětluje. „Byla to jistá omšelost, old-fashioned styl. Všichni si tu připadali, jako by tu už někdy byli. Proto si Koalu zapamatovali,“ podotkl Beneš. „Každá restaurace musí být svým způsobem trochu nevkusná. Lidem to připomíná, jak to vypadá u nich doma, proto se jim tam líbí,“ dodal.

Tlustá Koala se nachází vedle České národní banky.
Tlustá Koala se objevila v New York Times i Washington Post.

Umístění několik metrů vedle České národní banky občas zafungovalo i jako dodavatel klientely, v restauraci se několikrát objevil třeba někdejší guvernér centrální banky Zdeněk Tůma. Ten pro Lidovky.cz návštěvy podniku potvrdil. Tlustá Koala pak těžila z toho, že si vybudovala renomé v zahraničí. Restauraci dokonce zaregistrovalo několik světových listů. 

Washington Post i ruské bedekry

„Párkrát o nás psal Washington Post, dvakrát New York Times. V Rusku jsme se dostali do všech významných bedekrů, vraceli se k nám lidé z celého světa,“ vzpomíná Beneš. A také si vybavuje, jak se náročnost provozu v průběhu let měnila. „Z pohledu státu a dozorujících orgánů to nebylo jednodušší, naopak. Když začal platit zákaz kouření, hosté z Velké Británie si stěžovali. Těšili se na to, pro ně jsme v tomto byli dlouho oáza starých časů.“

Nová Krymská pro milovníky jídla i pití? Myslíkova ulice se stává centrem gastronautů

Do posledního týdne standardního provozu vkročí Tlustá Koala 11. února, oficiálně ho zakončí 17. února. Beneš pak počítá s nárazovými otevřením, kdy se s pomocí hostů zbaví posledních zásob. Poslední víkend v únoru plánuje vyklizení podniku, vybavení nechá odvézt do svých pronajatých prostor. Poté hodlá odpočívat. Zda se po přestávce vrátí do pohostinství, zatím netuší. 

„Kvůli geniu loci se to nedá moc opakovat. Nemůžu takový podnik udělat v Karlíně, nemůžu ho udělat za Prahou,“ upozorňuje Beneš, který zdůrazňuje, že Koala „byla jenom jedna.“ „Museli bychom vymyslet něco nového,“ uvažuje hostinský, který ze se v éře provozu Tlusté Koaly žádnému jinému podniku nevěnoval.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat