Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O ‚jižní‘ dálnici D3 se mluví už 30 let. Na Prahu se napojí až po roce 2024

Ekonomika

  7:29
PRAHA - Rovnou z Prahy na dálnici D3, která má hlavní město spojit s Českými Budějovicemi, řidiči ještě dlouhé roky nevjedou. Ve středních Čechách se totiž dálnice začne stavět nejdřív v roce 2024.

Ilustrační foto: Rozestavěný úsek dálnice D3 foto: www.rsd.cz

Slováci o krok před námi. Mají e-známky na dálnice, Češi je chtějí také

Zatímco většina dopravních staveb v Česku se nemůže začít budovat kvůli chybějícímu posudku dopadů stavby na životní prostředí, takzvané EIA, středočeský úsek D3 brzdí především výkup pozemků. Některé obce totiž nesouhlasí s tím, že by dálnice měla vést kolem Jílového u Prahy.

„Dálnice D3 je v současné době nejrozestavěnější dálnicí v Česku, probíhá souběžná výstavba tří částí. Připravujeme další úseky této klíčové stavby tak, aby co nejdříve propojila hlavní město s jihočeskou metropolí i republiku s Rakouskem,“ říká k tomu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

Než bude stát ve středních Čechách dálnice, rozšíří se současný hlavní tah na jižní Čechy, který je jednou z nejvytíženějších silnic prvních tříd.

Mezi Mirošovicemi a Benešovem by měl přibýt jeden jízdní pruh. U Benešova má navíc vzniknout 160 metrů dlouhý tunel; to proto, aby mohli lidé snadno dojít z města na zámek Konopiště. Původně se na místě počítalo s lávkou, nakonec ji kvůli bezbariérovému přístupu nahradil právě tunel pro auta. Stavba by měla stát 690 milionů korun, musí ji ale ještě schválit ministerstvo dopravy. Veškeré úpravy pak vyjdou na necelých 800 milionů korun.

Zpožděný tah na Rakousko

Zmíněné posudky dopadu na životní prostředí jsou problém u dalšího úseku dálnice mezi Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Ten měl být původně hotový v roce 2021. Ministr dopravy Dan Ťok ale letos v dubnu připustil, že stavba se nejspíš zpozdí a hotová bude až v roce 2025.

Letos v červenci by se naopak měl začít stavět úsek mezi Borkem a Ševětínem v jižních Čechách. V současné době jsou rozestavěné tři úseky v jihočeském kraji – mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem, Bošilcem a Ševětínem a mezi Borkem a Úsilným. V provozu je 42 kilometrů dálnice mezi Veselím nad Lužnicí a Meznem na hranicích se Středočeským krajem.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!