Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

O Šlechtovu restauraci v pražské Stromovce se bude starat Obecní dům, nájem stojí skoro milion

Šlechtova restaurace v pražské Stromovce už desítky let chátrá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šlechtova restaurace v pražské Stromovce už desítky let chátrá | foto: Jindřich MynaříkMAFRA

PRAHA O pražskou Šlechtovu restauraci ve Stromovce se bude po rekonstrukci starat městská firma Obecní dům. Bude platit nájem 994 000 Kč ročně. Smlouva bude platit do 31. prosince 2038. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Obecnímu domu radní doporučili, aby vypsal tendr na provozovatele.

Firma sice v létě vybrala Vinohradský pivovar, ale vzhledem k tomu, že nebyla dosud podepsána nájemní smlouva, není výsledek soutěže pro město závazný. Způsob výběru provozovatele v pondělí vyvolal spor v koalici Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Po skončení rekonstrukce a kolaudaci restaurace ji převezme do své správy magistrátní odbor hospodaření s majetkem, který nechá vypracovat přesné znění smlouvy. Předloží ji pak radním a po jejím schválení ji s Obecním domem město podepíše. Práce na stavební části by měly skončit k 31. prosinci letošního roku.

Radní doporučili Obecnímu domu, aby po převzetí restaurace vypsal výběrové řízení na jejího provozovatele. Vzhledem k tomu, že je Obecní dům akciovou společností, mohlo mu město tendr pouze doporučit. „Nepředpokládám, že když jsme stoprocentním vlastníkem, tak představenstvo půjde proti nám,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (PS).

Obecní dům v uplynulých měsících vybral společnost Vinohradský pivovar. V té době ale Obecní dům neměl, a dosud nemá, s městem uzavřenu nájemní smlouvu. Podle představitelů Spojených sil je tak proto výběr takzvaně nulitní, tedy neplatný. Kvůli soutěži se v pondělí jednání mezi koaličními stranami vyostřilo. Spojené síly chtěly, aby provozovatele v budoucnu vybíral magistrátní odbor majetku. „Tak je to v obdobných případech obvyklé,“ uvedl předkladatel návrhu a předseda kulturního výboru Jan Wolf (KDU-ČSL). Radní nakonec zvolili doporučující stanovisko, které podpořili pouze zástupci Pirátů a PS.

Šlechtova restaurace v pražské Stromovce už desítky let chátrá
Šlechtova restaurace v pražské Stromovce už desítky let chátrá

K tomu, že město nebude samo vyhlašovat soutěž o provozovatele, vedlo zástupce PS podle Scheinherra to, že Obecní dům připravoval všechny podklady a má zkušenosti s gastroprovozem i pořádáním kulturních akcí. „Proto jsme zvolili cestu přes Obecní dům, což zaručuje, že při kolaudaci stavby může být otevřen i samotný provoz,“ řekl Scheinherr.

Vinohradský pivovar byl vybrán letos v srpnu. Předseda představenstva Obecního domu Vlastimil Ježek tehdy řekl, že při výběru provozovatele bylo osloveno deset firem a šest na nabídku reagovalo. Následně se v médiích objevily informace, že Matěj Turek, jeden z akcionářů Vinohradského pivovaru, loni kandidoval v Praze za koaliční PS. Magistrátní kontrolní výbor proto přijal minulý týden usnesení, že vyzve magistrát k prověření tohoto tendru. Zda skutečně bude pivovar restauraci provozovat, zatím není jasné.

Budova Šlechtovy restaurace vznikla v 17. stoletím jako barokní letohrádek. Restaurace zde byla od 19. století, naposledy ji vedl Antonín Šlechta, za kterého fungovala do druhé světové války. Následně byla znárodněna.

Objekt je nyní národní kulturní památkou, jehož vlastníkem je hlavní město. Záchrana objektu, který dlouho dobu chátral, začala před dvěma lety. Město podle svých předpokladů za rekonstrukci zaplatí 120 milionů korun.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!