Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

O2 musí opět připojit šedého operátora, který nabízí levnější volání

Telefónica 2  (logo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefónica 2 (logo) |

PRAHA Český telekomunikační úřad nařídil Telefónice, aby obnovila poskytování mobilních služeb společnosti LeeToo, která působila jako takzvaný šedý operátor a poskytovala telekomunikační služby za zvýhodněných podmínek.

Operátor minulý týden firmě odpojil tisícovku SIM karet kvůli údajnému porušení podmínek smlouvy. LeeToo totiž nakupovala od Telefóniky telekomunikační služby za zvýhodněných podmínek, které operátor poskytuje velkým firemním zákazníkům, a dál je nabízela koncovým uživatelům.

Pokud Telefónica neobnoví poskytování služeb, může od úřadu dostat pokutu v řádu desítek až stovek tisíc korun.

Šedí „operátoři“

Díky rámcovým smlouvám s operátory mají takzvaní šedí operátoři nízké ceny za služby a ty pak přeprodávají se ziskem. K tomu ale nemají povolení ani velkoobchodní smlouvy.

Telefónica se již v minulosti přela s několika firmami, které přeprodávaly její služby uzavřeným skupinám zákazníků. Spory vedla například se společnostmi TMT nebo Hermod, které poskytovaly několik desítek tisíc SIM karet.

V odůvodnění úřad uvedl, že Telefónica neměla důvod odstoupit od rámcové dohody, protože nebylo prokázáno, že by navrhovatel porušil své smluvní povinnosti. ČTÚ vydal rozhodnutí v prvním stupni, proti kterému se mohou firmy odvolat.

Telefónica a LeeToo spolu vedou spor od loňského března. ČTÚ loni vydal předběžné opatření, podle kterého Telefónica nemůže LeeToo omezit poskytované služby. Telefónica na konci roku LeeToo smlouvu vypověděla a 4. ledna letošního roku přestala služby poskytovat.

"Je to poprvé v historii Česka, co zcela nevýznamná firmička dokázala ustát likvidační útok nadnárodní korporace s obrovským právním oddělením a neomezeným financováním sporu. SIM karty stále nemáme aktivní, a tak naší hlavní obavou je, že O2 opět nebude respektovat zákony a bude odkládat znovuzapojení služeb," uvedl člen představenstva LeeToo Rostislav Levkovič.

Podle mluvčího Telefóniky Hanyho Farghaliho ukončila Telefónica poskytování služeb společnosti LeeToo proto, že firma porušovala všeobecné podmínky a nereagovala na výzvy k nápravě.

ČTĚTE TAKÉ:

"Kromě nelegálního přeprodeje služeb elektronických komunikací prostřednictvím občanského sdružení Smart Buyers Club byl důvodem ukončení poskytování služeb též fakt, že společnost LeeToo je v současnosti v prodlení s úhradou několika vyúčtování ve výši přesahující deset milionů korun," uvedl mluvčí.

Farghali doporučil těm, kteří získali SIM kartu od neregistrovaných poskytovatelů služeb elektronických komunikací LeeToo nebo Smart Buyers Club, aby navštívili prodejnu O2. Tam jim budou jejich SIM karty opět aktivovány.

,

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!