Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama se stal prezidentem. A zchudl

Ekonomika

  10:29
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle se sice loni mohli radovat z vítězství ve volbách, jejich příjmy ale klesly o více než třetinu. Vyplývá to z daňového přiznání, které včera zveřejnil Bílý dům.

Barack Obama v Praze foto:  František Vlček, Lidové noviny

Prezidentský pár si v loňském roce vydělal téměř 2,7 milionu dolarů (v přepočtu necelých 55 milionů korun). O rok dříve si přitom Obamovi na své účty připsali 4,2 milionu dolarů. Nejvíce peněz si prezident vydělal svými knihami. Čistý zisk z jejich prodeje totiž za rok 2008 činil celkem 2,5 milionu dolarů.

„Prezident loni prodal mnoho knih, o tom není pochyb, a zaplatil velkou částku na federální dani z přijmu,“ komentoval prezidentské příjmy mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

 Například Obamovy vzpomínky z mládí Dreams from My Father vyšly i v češtině pod názvem Cesta za sny mého otce. Další velmi úspěšnou knihou prezidenta byla The Audacity of Hope (Smělost naděje). Obě knihy se prodávaly ve stotisícových nákladech nejen ve Spojených státech amerických, ale po celém světě.

 Na federálních daních v loňském roce prezident s první dámou zaplatili více než 855 tisíc, na místní dani státu Illinois pak dalších téměř 78 tisíc dolarů. Na dobročinné účely pár rozdal zhruba 172 tisíc dolarů, tedy asi 6,5 procenta ze svého hrubého příjmu. Tuto částku rozdělil prezident s manželkou mezi 37 dobročinných organizací. Největší jednotlivé dary dosáhly výše 25 tisíc dolarů.

Obdržely je dva spolky - katolická organizace CARO, bojující proti chudobě, a nadace na podporu černých studentů United Negro College Fund.

Ne vždy však byl nynější prezidentský pár tak štědrý. Například v roce 2002, tedy v roce, kdy Obama zahájil senátní kampaň, činil jeho příjem téměř 260 tisíc dolarů. Jako dary na dobročinnost si však pár tehdy odepsal jen 1050 dolarů, což je hluboko pod národním průměrem. Ten činí 1872 dolarů.

 Jako prezidenta však Obamu může čekat pokles příjmu. Prezidentský plat činí 400 tisíc dolarů ročně a je otázkou, kolik času bude nyní mít na psaní knih. Bývalý prezident George W. Bush v loňském roce přiznal za rok 2007 příjem necelých 720 tisíc dolarů. Na federálních daních tak Bushovi zaplatili „pouhých“ 221 tisíc dolarů.

 Současně s prezidentem zveřejnil své daňové přiznání i viceprezident Joe Biden a jeho manželka Jill. Ti si v loňském roce společně vydělali necelých 270 tisíc dolarů. Na daních zaplatili necelých 47 tisíc dolarů.

I v tomto případě však největší část příjmu činí honoráře za vydanou knihu Bidenových memoárů Promises to Keep: On Life and Politics (Sliby, které se dodržují: o životě a politice). Ve Spojených státech je termín odevzdání daňového přiznání 15. duben.

Obama tento den využil i k projevu, ve kterém občanům slíbil reformu amerického daňového systému, která by měla výběr daní zjednodušit.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat