Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sýry, hovězí či rajčata dražší o desítky procent? Připravte se na nejhorší, varují Brity obchodníci

Ekonomika

  5:00
LONDÝN/PRAHA - Někteří Britové se už od začátku roku předzásobují potravinami kvůli případnému zdražení a nedostatku zboží putujícího ze zahraničí. Jejich obavy dosud vláda zlehčovala, s postupem času se ale jeví jako oprávněné. Sdružení obchodníků ve Velké Británii a také v Irsku varovalo občany, že může dojít u některých potravin až k 40% zdražení.
Brexit (ilustrační snímek)

Brexit (ilustrační snímek) foto: Reuters

Spotřebitele ve Velké Británii a Irsku by mohlo v případě brexitu bez dohody čekat zdražení některých potravin. Navíc by mohlo dojít k nedostatku masa, ryb, ovoce a zeleniny. Zboží dovážené ze zahraničí by se totiž mohlo opozdit u hranic kvůli celním kontrolám.

Pokud 29. března dojde k tvrdému brexitu, Británie by už nepatřila k nejvíce zvýhodněným státům ve Světové obchodní organizaci (WTO). Na potraviny, jako je hovězí maso nebo sýr čedar, by tak mohla být uvalena cla ve výši 40 % a více. Nyní se přitom průměrné sazby v EU na ovoce, zeleninu a ryby pohybují okolo 10 %. Svoji pozici by si tak Velká Británie u WTO musela vyjednat znovu.

Před zvyšujícími se cenami a menším rodinným rozpočtem varovaly obchodní organizace v Irsku i Velké Británii.

Podle maloobchodního sdružení v Británii by se mohla cla na dovážený čedar zvednout na 42 %, u mozzarelly na 46 %. Sazba na hovězí by byla 40 %, na rajčata 21 %. Proto si už nyní tvoří například Irové zásoby čedaru - chtějí zužitkovat dobu, po kterou bude sýr ještě levný.

Ovoce a zelenina mohou chybět

Pro Británii je brexit naplánovaný na poměrně nešťastný termín. Koncem března se totiž do Spojeného království dováží řada mimosezónních potravin. Podle deníku The Guardian se 90 % listového salátu, 80 % rajčat a 70 % drobného ovoce zkonzumovaného v Británii dováží právě z Evropy, nebo přes ni alespoň putuje.

Zvýšené tarify, devalvace britské libry a nové regulační kontroly by podle maloobchodníků zvýšily náklady na čerstvé potraviny a nápoje. To se následně promítne do cen, za které budou zboží spotřebitelé nakupovat.

Řada Britů se kromě nedostatku potravin obává například i velké inflace, důchodového kolapsu, zvýšení kriminality, masové nezaměstnanosti či dokonce zabavení majetku. Někteří si z tohoto strachu vytvořili dokonce byznys a začali prodávat takzvané „Brexit boxy“, které obsahují mrazem sušené jídlo na třicet dnů. V boxu zákazníci navíc najdou filtr na vodu a gel pro založení ohně. Celá tato krabice poslední záchrany stojí 300 dolarů (zhruba 6700 korun).

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat