Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obchody neinformují o nebezpečných látkách ve zboží, které prodávají

Ekonomika

  16:28
PRAHA - Obchodní řetězce prý neochotně informují spotřebitele o prodávaném zboží, které obsahuje nebezpečné chemické látky, což je v rozporu s evropskou směrnicí REACH. Tvrdí to organizace Děti Země, která kvůli tomu oslovila několik desítek obchodních řetězců, přičemž řada z nich na toto téma neodpověděla.

Někteří obchodníci nechtějí poskytnout informace o produktech, které obsahují rakovinotvorné, mutagenní, toxické pro reprodukci, perzistentní nebo bioakumulativní látky. foto: Shutterstock

Výsledky průzkumu na svých internetových stránkách www.spotrebitele.info zveřejnilo Sdružení obrany spotřebitelů ČR. "Předpokládali jsme, že některé firmy neodpoví nebo informaci o výskytu nejnebezpečnějších chemikálií ve výrobcích nesdělí. Překvapilo nás ale, jak malá část firem nám poskytla relevantní informace. Dodržování směrnice REACH asi bude muset začít řešit Česká inspekce životního prostředí, která je kompetentní kontrolovat její praktické provádění," uvedl ve zprávě Martin Hyťha z Dětí Země.

Nejlepší hodnocení v průzkumu získala společnost Ikea, která organizaci Děti Země poskytla podrobnou odpověď a je ochotna minimalizovat prodej výrobků obsahujících nebezpečné chemické látky. "Nejhůře hodnotíme firmy Hornbach, Asko nábytek, Koberce Trend, Svět koberců, Kik textil a Non-Food, Rossmann a Schlecker, které dosud na dotaz vůbec neodpověděly," podotkl Hyťha.

Někteří obchodníci sice podle něj formálně odpověděli, ale neposkytli informaci o výskytu nebezpečných chemikálií, ačkoli jim tuto povinnost už více než půl roku ukládá evropská směrnice REACH.

"Dotazy se týkaly výskytu 15 chemických látek, které jsou rakovinotvorné, mutagenní, toxické pro reprodukci, perzistentní nebo bioakumulativní," uvedl odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik a člen Rady pro chemickou bezpečnost Miroslav Šuta. Tyto látky jsou podle něj na seznamu nebezpečných chemikálií, o jejichž případném zákazu má být rozhodnuto při autorizaci systému REACH.

Autor:

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat