Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obec Velká Kraš plánuje těžit křišťál, v zemi jsou prý desítky tun drahokamů

Ekonomika

  18:32
VELKÁ KRAŠ - Zahájit těžbu křišťálu plánuje obec Velká Kraš na Jesenicku. Ložisko křemene v okolních lesích totiž skrývá stovky tun drahokamových odrůd, mezi které kromě křišťálu patří například záhněda. ČTK v úterý informaci získala z databáze posuzování vlivu projektů na životní prostředí EIA. Obecní samospráva zatím nerozhodla, zda drahokamy v severním cípu Olomouckého kraje bude těžit vlastními silami nebo se spojí se strategickým partnerem.
křišťál

křišťál foto: Didier Descouens

Z dokumentace EIA vyplývá, že Velká Kraš ve svých plánech počítá s roční těžkou 5000 tun křemene, přičemž získáno má být 25 tun drahokamů. Celkové množství vytěženého nerostu v plánech činí 67 000 tun, z toho na drahé kameny připadá 335 tun. Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek v úterý řekl, že obvodní báňský úřad dobývání drahého kamene povolil. Rozhodnutí ale ještě nenabylo právní moci.

O variantách těžby by měli na začátku září jednat zastupitelé Velké Kraše, která o obnově dobývání křišťálu uvažuje 15 let. „Čekáme na nabytí právní moci rozhodnutí báňského úřadu,“ řekla v úterý starostka Velké Kraše Vlasta Kočí. Zastupitelům budou poté podle Kočí předloženy základní informace k možnostem těžby křišťálu. Ve hře je varianta, že obec bude těžit a zpracovávat křišťál vlastními silami i spolupráce s investorem, který by náročný projekt pomohl financovat. Těžba křišťálu by mohla výrazně zvýšit příjmy rozpočtu Velké Kraše, ve které žije zhruba 900 obyvatel.

Většina schváleného dobývacího prostoru je zalesněna. Těžba má zabrat 0,6 hektaru lesního pozemku. Kvůli těžbě křemene a drahokamů vznikne na ploše 0,3 hektaru jáma s průměrnou hloubkou 15 metrů, na jejíž místě v budoucnu zřejmě vznikne vodní plocha. Krystaly křišťálu mají být v dobývacím prostoru po odstřelu vybírány ručně a poté odváženy ke zpracování do úpravny v obci.

Křišťál se používá ve šperkařství, v laserové technice a radiotechnice, pro výrobu optických přístrojů a ve sklářském průmyslu. Často zdobí sbírky nerostů. Polodrahokam záhněda, který je zabarvený příměsí hliníku, sodíku a lithia, nachází uplatnění ze zlatnickém průmyslu.

Autor: