Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obnovitelné zdroje v USA loni lámaly rekordy. Jejich budoucnost je teď nejistá

  18:13
Spojené státy měly v roce 2024 rekordní rok v oblasti čisté energie. Podle zprávy výzkumné organizace Cleanview země přidala o 47 procent více kapacity obnovitelných zdrojů než rok předtím. Budoucnost sektoru je plánovanou politikou Donalda Trumpa nejistá, píše britský portál The Guardian.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle zprávy Spojené státy v loňském roce uvedly do provozu 48,2 gigawattu kapacity ze solárních, větrných a bateriových úložišť, což je dostačující k napájení asi 3,6 milionu domácností.

Podle zakladatele společnosti Cleanview a zároveň autora zprávy Michaela Thomase je tento bezprecedentní nárůst způsoben částečně klesajícími náklady na obnovitelné zdroje. Významný vliv měl podle něj také Bidenův zákon o snížení inflace IRA z roku 2022 a jeho pobídky pro zelené technologie, píše The Guardian.

Zpráva vyšla krátce poté, co Donald Trump oznámil plán zastavit federální podporu čisté energie v rámci své podpory fosilních paliv. Pokud své sliby splní, mohou mít podle odborníků devastující důsledky na sektor i ekonomiku.. „Momentálně nevíme, jak bude budoucnost vypadat. Nikdo to neví,“ uvedl autor zprávy.

„Sektor čisté energie rychle roste po celém světě a zastavení investic může také podkopat konkurenční výhodu Ameriky na trhu s obnovitelnou energií,“ doplnil Nathan Schluter z organizace Home Energy Club.

Vstup do nové éry

Obnovitelné zdroje energie představovaly v loňském roce 93 procent veškeré nové kapacity, jaderná energie přidala další dvě procenta. „Bylo to znamení, že vstupujeme do éry energie s nulovými emisemi,“ uvedl Thomas. Solární energie a baterie tvořily 83 procent nové kapacity.

Roční přírůstky kapacity solární energie vzrostly v roce 2024 o 65 procent. Růst solární energie byl patrný především republikánských státech. Podle Thomase jsou tyto regiony ideální pro výrobu solární energie a mají zjednodušené legislativní podmínky pro budování solárních projektů.

Čtvrtina nové kapacity solární energie – 8,9 gigawattů – vyrostla v Texasu. Na druhém místě byla Florida s kapacitou 3 gigawatty. Solární průmysl také rostl v Arkansasu, Missouri a Louisianě.

Spojené státy také rekordně navýšily kapacity pro ukládání energie do baterií. Nejvíce kapacit vybudovala Kalifornie, hned za ní následoval Texas. Nové trhy pro tento průmysl se také objevily v Arizoně a Nevadě.

Nejistá budoucnost

Podle Thomase je budoucnost projektů obnovitelné energie, které dosud nedostaly zelenou, velmi nejistá, ale růst může pokračovat. Zmínil také, že během prvního období Donalda Trumpa v úřadu prezidenta USA se kapacita solární energie ve Spojených státech zdvojnásobila. Ohledně dalšího vývoje si ale není jistý.

Nastat podle něj mohou dva scénáře. „Existuje scénář, v němž toho hodně slíbí, ale podnikne jen málo kroků k realizaci svých hrozeb,“ říká Thomas. „Ale existuje také scénář špatných zpráv, který by byl velmi pro průmysl,“ doplnil.

V případě druhého scénáře tak americké ministerstvo energetiky může udělat vše proto, aby rozvoji obnovitelné energie zabránilo. „Přímo zruší IRA, zruší pobídky pro výrobu komponent čisté energie a současně ponechá v platnosti cla, která blokují dovozy. To by byla noční můra,“ zmínil Michael Thomas.

Úředníci zaslali Kongresu dopis

Kvůli této nejistotě vyvíjejí úředníci nyní tlak na Trumpovu administrativu, aby zachovala federální podporu pro obnovitelné zdroje energie. Například tento týden poslalo 132 starostů a místních úředníků z 39 států – 23 z nich hlasovalo pro Trumpa v roce 2024 – dopis Kongresu s požadavkem, aby vláda zachovala všechny daňové úlevy pro obnovitelné zdroje energie, které jsou dostupné státním a místním správám.

„Vyzýváme vás, abyste upřednostnili ekonomickou a energetickou budoucnost našich komunit tím, že zachováte všechny daňové úlevy pro čistou energii dostupné státním a místním vládám prostřednictvím volitelného placení,“ napsali úředníci.

Podle starostky města Phoenix v Arizoně Kate Gallegové čistá energie pomáhá přinést do komunity dobře placená pracovní místa, snížit účty obyvatel za elektřinu a zabezpečit naši síť.

„Doufám, že Kongres uzná důležitost pokračujícího pokroku v oblasti čisté energie a ochrání prostředky, které veřejný i soukromý sektor používají k využití těchto příležitostí,“ uzavřela starostka podle The Guardianu.

Autor: