Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Ekonomika

  11:22
DRÁŽĎANY - "Skleněná manufaktura" automobilky Volkswagen v Drážďanech láká turisty z ČR k prohlídkám s česky mluvícím průvodcem.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton foto: ve spolupráci s Autoweb.cz

Mohla by to být velmi moderní kancelářská budova, areál blízké technické univerzity nebo snad i netradiční nákupní centrum – ale není to ani jedno. Rozlehlá prosklená stavba , zasazená na okraj městského parku přímo uprostřed saské metropole, je továrna na automobily.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Takzvaná "skleněná manufaktura" byla zbudována výhradně kvůli výrobě limuzíny Volkswagen Phaeton, která právě v těchto dnech míří k zákazníkům v modernizované verzi.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Ferdinand Piech chtěl auta dělat prakticky ručně

Stejně jako si Ferdinand Piech, tehdejší šéf Volkswagenu a dodnes faktický vládce tohoto automobilového koncernu, doslova vydupal ze země luxusní limuzínu s dvojitým W na kapotě, která by se mohla měřit s Mercedesem třídy S, vysnil si i neobvyklý způsob a místo výroby: Phaeton se kompletuje víceméně ručně v srdci Saska, kraje kdysi proslulého řemeslnou zručností a precizní výrobou.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Ostatně městečko Glashütte, kde se vyrábějí jedny z nejprestižnějších (a nejdražších) hodinek na světě, je z Drážďan co by kamenem dohodil...

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Podlahy jsou ze dřeva

Uspořádání drážďanské továrny nepřestává udivovat ani po deseti letech. Výroba probíhá ve dvou nadzemních podlažích se skleněnými stěnami a dřevěnými podlahami.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Většinu montážních úkonů zajišťují lidé, na roboty zůstala jen instalace kol, lepení skel a takzvaná "svatba", proces spojení kompletního hnacího ústrojí s karoserií. Dělníci mění stanoviště až pětkrát za směnu, aby neztratili koncentraci a zájem o práci, jejíž podmínky by jim záviděl nejeden úředník.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Klimatizace je skvělá jak v autě, tak v továrně

V hale je poměrně ticho, nepřímé osvětlení zespoda nasvícenými zrcátky dělá dobře očím a klimatizace se vyznačuje stejně "bezprůvanovým" fungováním jako ve voze, který zde přichází na svět. (Když Phaeton na začátku dekády vstupoval na trh, hodně se psalo o tom, že Ferdinand Piech nesnáší průvan – proto jsou výdechy ventilace ve Phaetonu skryty za dřevěným obložením.)

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Místní obyvatelé automobilku vážně nechtěli

Přesvědčit obyvatele Drážďan, že si mají nechat postavit uprostřed města továrnu na auta, samozřejmě nebylo jednoduché. Svého času dokonce odpůrci stavby nashromáždili 17 600 podpisů na protestní petici.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz

"Vyhrát srovnávací test s Mercedesem třídy S v časopisu Auto Motor und Sport je jedna věc," naráží mluvčí drážďanské "manufaktury" Christian F. Haacke na slavný – a kontroverzní – verdikt renomovaného německého magazínu. "Mnohem těžší však bylo vysvětlit náš záměr zdejším lidem."

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Určitě pomohlo, že návrh byl svěřen architektovi Dr. Gunteru Hennovi z místní Technické univerzity. Aby ale Volkswagen mohl vůbec projekt uskutečnit, musel přijít s řadou do té doby nevídaných architektonických, technologických i logistických řešení.

Nic nevystihuje tuto jedinečnost lépe než CargoTram – nákladní tramvaj, která každý pracovní den přiveze do továrny potřebné čtyři stovky tun materiálů, hotových podsestav a dalších zásob z pět kilometrů vzdáleného průmyslového parku.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Továrna se stala turistickým centrem

Ve snaze začlenit továrnu do života Drážďan postupoval Volkswagen právě tak chytře, jak byste čekali od firmy, která dokáže navrhnout, postavit a zprovoznit montážní závod uprostřed města – místo aby tlačil svoji myšlenku silou, učinil z továrny turistické a kulturní centrum.

Pro obyvatele města se přímo ve vstupní hale skleněné manufaktury pořádají koncerty, divadelní představení a další umělecká vystoupení – Volkswagen je ostatně sponzorem místní filharmonie.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Zákazníci si pak mohou v luxusně zařízeném privátním salonu nakonfigurovat Phaeton podle svých představ a o několik týdnů později si ho na stejném místě také převzít.

Prohlídky jsou i v češtině

V továrně jsou ovšem vítáni i ti, kdo nemají zálibu ve vážné hudbě ani dost prostředků na pořízení jednoho z luxusních modelů Volkswagenu. A dokonce nemusejí ani mluvit německy. Podnik nově organizuje prohlídky i v českém jazyce.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Jako řadový návštěvník se na rozdíl od nás nepodíváte do míst určených pro zákazníky, kteří si zde objednávají nebo vyzvedávají svůj Passat CC, Touareg či Phaeton, ale to hlavní, totiž prosklenou dvoupodlažní montážní halu s dřevěnými parketami a dělníky v bílém, uvidíte z první ruky.

Oceníte ruční montáže

Širokou veřejnost budou nepochybně fascinovat zejména automatizované procesy, zatímco člověk z prostředí automobilového průmyslu ocení spíše pohled na ruční montáž věcí, které jinde instalují stroje, a organizaci celého výrobního postupu.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Prohlídky v českém jazyce lze dojednat individuálně prostřednictvím oficiální webové prezentace skleněné manufaktury, ale o adventních nedělích se konají pravidelně vždy ve čtrnáct hodin.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Pokud se tedy tento či následující víkend chystáte do Drážďan za vánočními nákupy, můžete je rovnou spojit s návštěvou jedné z nejneobvyklejších automobilových továren, jaké na světě stojí.

Jeďte se podívat, jak se dělá VW Phaeton

Die Gläserne Manufaktur Drážďany - fakta

Zahájení provozu: 2001

Rozloha: 83 000 m2

Denní objem výroby: cca 45 vozů

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat