Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obří tendr na registr vozidel se odsouvá. Úředníci nestačí odpovídat na dotazy

Ekonomika

  22:20aktualizováno  22. ledna 10:33
PRAHA - Tendr za více než 160 milionů na infrastrukturu Centrálního registru vozidel se odsouvá o dva měsíce. Ministerstvo tak zřejmě nestihne včas vybrat nového provozovatele.

Počítačový systém registru řidičů po několika minutách zkolaboval. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Megatendr za více než 160 milionů korun na infrastrukturu související s Centrálním registrem vozidel se odsouvá. Lhůta pro podání nabídek měla vypršet příští týden v úterý v deset hodin, ale místo toho se tento termín o 60 dní posouvá. Ministerstvo dopravy o tom chce uchazeče o zakázku informovat do konce týdne.

„Kvůli velkému zájmu o tuto veřejnou soutěž a počtu dotazů k ní jsme se rozhodli upřesnit zadávací podmínky a prodloužit lhůtu tak, aby zájemci měli dost času na podání nabídky a nikdo nebyl diskriminován,“ sdělil Lidovým novinám mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací Lidových novin již ministerstvo od chvíle vyhlášení tendru obdrželo desítky dotazů k jednotlivým částem zadávací dokumentace zakázky, z nichž podstatná část ještě čeká na vyřízení. Zároveň dorazila i řada právních námitek na znění dokumentace a požadovaná kvalifikační kritéria, která jsou údajně jen obtížně splnitelná.

Diskutovaný tendr se týká jen zakázky na infrastrukturu. Vedle toho ještě paralelně běží druhý tendr na samotný registr vozidel. Tento stav je do značné míry výsledkem situace z loňského dubna, kdy zakázku na infrastrukturu dostala v jednacím řízení bez uveřejnění (tedy de facto z ruky) společnost Telefónica 02 a samotnou správu registru má na starosti společnost ICZ. Správu lokálních stanic zajišťuje společnost AutoCont, která se k zakázce dostala stejnou cestou jako Telefónica. Stalo se tak z toho důvodu, že nový registr vozidel z dílny firmy ATS-Telcom, který měl být nasazen do ostrého provozu ve druhé polovině roku 2012, totálně zkolaboval a navzdory snahám ministerstva dopravy i dodavatele se nezdálo, že by se jej podařilo zprovoznit. Nakonec to stálo křeslo tehdejšího ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM).

Proto ministerstvo s novým vedením v podobě Zbyňka Stanjury (ODS) prakticky ve stavu nouze zadalo zakázku AutoContu a Telefónice. Nicméně tyto dvě firmy mají registr a související infrastrukturu spravovat jen po dobu jednoho roku. Do té doby se má vybrat ve výběrovém řízení nový provozovatel infrastruktury i registru. Lhůta vyprší letos v březnu, tudíž je více než pravděpodobné, že ministerstvo dopravy bude mít nemalý problém vybrat nové provozovatele tohoto klíčového registru včas.

Autor: