Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo může za kontaminaci vody? Obvinění míří na lidi z Pražských vodovodů a kanalizací

Ekonomika

  5:01
PRAHA - Dvě obvinění, která před pár dny padla kvůli loňskému znečištění pitné vody v části Prahy, se týkají vedoucích pracovníků Pražských vodovodů a kanalizací. Ti jsou podle dosavadního vyšetřování zodpovědní za to, že se do vody dostaly škodlivé bakterie, kvůli nimž onemocněly více než čtyři tisíce lidí. Dozorující státní zástupce zároveň serveru Lidovky.cz řekl, že počet obviněných nemusí být konečný.

Přísun pitné vody v oblasti zajišťovaly cisterny. foto: Petr TopičMAFRA

Dosud nebylo jasné, koho přesně kriminalisté v případu květnového znečištění ve čtvrtích Dejvice a Bubeneč obvinili. Policie v sobotu pouze oznámila počet a věk předpokládaných pachatelů trestného činu obecného ohrožení, konkrétní dotazy na viníky ale zodpovědět nechtěla.

Nyní vše nasvědčuje tomu, že obvinění ve věku 54 a 60 let minimálně v době nehody pracovali pro správce sítě, soukromou firmu Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Serveru Lidovky.cz to potvrdil dozorující státní zástupce Ladislav Malovec.

„Že bude do potrubí vpuštěna nezávadná voda, je na odpovědnosti dodavatele, tedy vodáren a kanalizací. Zodpovídal za to z hlediska technologického a zdravotního,“ vysvětlil Malovec.

Ke znečištění pitné vody došlo podle dřívějších vyjádření PVK kvůli průsaku z kanalizace. Původně přitom vodohospodáři předpokládali, že kontaminaci způsobily splašky ze slepého kanalizačního ramene. Osmnáct tisíc lidí z pražských Dejvic a Bubenče muselo vydržet bez pitné vody od 24. do 28. května. Více než tři desítky z nich skončily se zažívacími potížemi v nemocnici.

Dvěma obviněným, které policie vyšetřuje na svobodě, hrozí za obecné ohrožení trest až pěti let vězení. „Nebezpečí vzniklo nedodržením postupů před znovupřipojením opraveného vodovodního řadu do sítě,“ uvedl v sobotu mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Pro vodu k cisternám si v neděli přicházely stovky lidí.
Obyvatelé pražských Dejvic dochází pro pitnou vodu do cisterny.

Zástupci Pražských vodovodů a kanalizací v úterý nechtěli potvrdit, že se obvinění týkají jejich současných či bývalých zaměstnanců. „Od policie jsme žádné oficiální vyjádření nedostali,“ odpověděl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Trestní řízení je teprve na začátku a je možné, že dva zodpovědní pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací nebudou posledními obviněnými v této kauze.

BAKTERIE V PRAŽSKÉ VODĚ

„Nelze vyloučit, že se v rámci trestního řízení bude zkoumat, zda není ještě někdo odpovědný. To bude otázkou dalšího šetření,“ podotkl dozorující státní zástupce Ladislav Malovec z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6.

Zároveň popsal, že hledání viníků tohoto údajného nedbalostního trestného činu nebylo jednoduché. Pražští policisté z krajského ředitelství po nich pátrali od konce května. Podle Malovce bylo nutné jasně definovat, kdo je vrcholným orgánem, který za znečištění vody v PVK odpovídá.

Policisté proto zadali celou řadu znaleckých posudků z různých oborů. „To je také jedním z důvodů, proč trvalo samotné prošetřování více než tři čtvrtě roku. Nicméně nyní můžeme konstatovat, že se kriminalisté dobrali jednoznačného závěru,“ dodal policejní mluvčí Hulan.

Kvůli vodě kontaminované bakteriemi a viry onemocnělo 4144 lidí, 33 z nich skončilo na nemocničním lůžku. Hygienici následně nařídili v oblasti plošné očkování dětí do patnácti let proti žloutence typu A.

Část Prahy 6 v neděli postihly problémy s pitnou vodou...

Podle loňského prohlášení PVK poškodily vodovod i kanalizaci pravděpodobně nedaleké stavební práce, mimo jiné budování tunelového komplexu Blanka a developerského projektu Royal Triangle. Dotčení stavaři tuto možnost už dříve odmítli.

Provozovatelé pražské vodovodní sítě také postiženým lidem vypláceli pětitisícové odškodné.

„Uznáváme lékařskou zprávu s datem ošetření od 23. do 29. května, tedy po dobu hygienické závady, a nebo výpis ze zdravotní karty od praktického lékaře. Pokud mají lidé účtenku z lékárny, proplatí pojišťovna navíc i léky nebo případně regulační poplatky,“ řekl loni v červnu mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR KONTROLY na 3 směny (až 32000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč

Mohlo by vás zajímat