Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU omezila používání některých pesticidů. Ohrožují včely

Ekonomika

  16:49
BRUSEL - Od neděle mohou zemědělci v EU jen velmi omezeným způsobem používat tři druhy pesticidů ze skupiny neonikotinoidů, které jsou nebezpečné včelám. O faktickém zákazu, který potrvá nejméně dva roky, rozhodla v květnu Evropská komise právě kvůli možnému ohrožení evropské populace včely medonosné.
Včela pokrytá pylem

Včela pokrytá pylem foto: Shutterstock

Omezení se týká používání pesticidů k ošetření plodin, které lákají včely a jiné opylovače. Pesticidy jsou podle Evropské komise jedním z řady faktorů, které mohou být příčinou poklesu počtů včel. Dalšími jsou například paraziti, jiné patogeny, nedostatek veterinárních léčiv nebo jejich špatné používání.

Včel může ubývat také v důsledku špatné práce včelařů, ale i faktorů spojených s ekologií, třeba s úbytkem přirozeného prostředí či potravy včel nebo se změnou klimatu. Členské země unie měly do konce září čas upravit stávající povolení tak, aby byla v souladu s evropským omezením. Zásoby pesticidů se mohly využívat až do 30. listopadu.´

ČTĚTE VÍCE:

Omezení se vztahuje na použití tří neonikotinoidů - klothianidinu, imidaklopridu a thiamethoxamu - při ošetření osiva, aplikaci na půdu a ošetření listů obilnin, s výjimkou ozimých, a jiných plodin, které lákají včely. Ostatní povolená použití jsou schválena pouze pro profesionální uživatele. Možnosti výjimek se omezují na ošetření plodin, které přitahují včely, ve sklenících, na polích pak pouze po odkvetení.

Rozhodnutí komise je reakcí na zprávu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (ESFA). Krok podporovala například v Británii také petice, kterou podepsalo na 300 000 lidí. Rozhodnutí komise naopak kritizují nejen zástupci chemického průmyslu, ale také někteří vědci. Podle kritiků byla celá věc ukázkou "politického lobbingu" a neřeší skutečné příčiny úbytku včelstev.

Na konci dubna se členské země unie nedokázaly shodnout na postoji k omezení, které komise původně navrhla už v lednu. Česká republika byla tehdy s několika dalšími státy proti takovému kroku. Komise následně oznámila, že k omezení používání trojice pesticidů přikročí. Po dvou letech chce Evropská komise dopad nynějšího opatření zhodnotit.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat