Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Odboráři vyhlásili ve společnosti Krodos Bus stávkovou pohotovost. Ředitel firmy kroku příliš nerozumí

Dálkový autobus (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kroměříž - Odboráři sdružující zaměstnance kroměřížského autobusového dopravce Krodos Bus v pondělí vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem je neshoda na dodatku kolektivní smlouvy, který nepodepsal předseda představenstva společnosti Zdeněk Zemek. V prohlášení rozeslaném médiím to uvedl předseda Základní organizace Odborového svazu dopravy Kroměříž Miroslav Lipner. Ředitel Krodos Bus Luděk Ferenc řekl, že zástupci vedení firmy budou s odboráři jednat.
  14:16aktualizováno  17:58

Slovenští autodopravci opět plánují blokádu hranic včetně těch českých

Stávkovou pohotovost odboráři podle Lipnera vyhlásili právě na základě nepodepsání dodatku a dalších zjištěných problémů ve společnosti. „Je nutné připomenout, jak je naše práce za současných podmínek náročná. Z důvodu nedostatku řidičů je provoz udržován za cenu spousty přesčasů a obětování soukromého a osobního života,“ uvedl Lipner.

Podle Ference má firma s odbory uzavřenou platnou kolektivní smlouvu pro léta 2019 a 2020. „Odborová organizace požádala o zahájení kolektivního vyjednávání o dodatku, takže jsme jednali, ale nakonec k jeho uzavření nedošlo. Nicméně v platné kolektivní smlouvě se promítlo nařízení vlády o zaručené mzdě, takže stávkové pohotovosti moc nerozumím. Budeme s nimi (odboráři) v brzké době jednat,“ řekl Ferenc.

Železniční odboráři stávku na jihu Moravy ruší, hrozí ale celostátní stávkou v červnu

Dodatek kolektivní smlouvy pro rok 2020 v písemné podobě byl vedení společnosti zaslán 29. října, uvedl odboráři. Po několika kolech jednáních došlo podle Lipnera k dohodě na jeho znění a koncem letošního ledna také k vzájemnému odsouhlasení. Poté byl předán k podpisu předsedovi představenstva firmy. „Zdeněk Zemek se k dodatku vyjádřil záporným způsobem a dodatek nepodepsal,“ uvedl Lipner.

Předseda prý s některými požadavky bytostně nesouhlasil

Při jednání o dodatku kolektivní smlouvy vznášeli řidiči podle mluvčího dopravní skupiny Z-Group, do které Krodos Bus patří, Miroslava Slaného další nároky. „Požadovali navýšení některých dílčích příplatků, například příplatky za mytí autobusů, vyšší příspěvek na životní pojištění. Proběhlo několik kol jednání, odboráři ale vyjednávali pouze s ředitelem společnosti. Došli nějaké dohody, ale předseda představenstva byl seznámen s požadavky odborářů až ve chvíli, kdy mu byl dodatek kolektivní smlouvy předložen k podpisu. S většinou věcí neměl problém, nicméně s některými dílčími požadavky odborářů bytostně nesouhlasil, protože byly velmi nadnesené. Proto dodatek kolektivní smlouvy nepodepsal,“ uvedl Slaný ve vyjádření, které zaslal ČTK. V dalším kole jednání budou odboráři jednat s předsedou představenstva.

Krodos Bus je jedním z největších provozovatelů veřejné autobusové dopravy ve Zlínském kraji. V roce 2018 vykázal dopravce tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží zhruba 64,5 milionu korun a zisk přesahující 7,9 milionu korun. Výsledek loňského hospodaření podnik s více než stovkou zaměstnanců zatím oficiálně nezveřejnil.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...