Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odboráři zablokovali největšího výrobce piva na světě. Nechtějí, aby propouštěl

Ekonomika

  14:10
LEUVEN - Největší světový výrobce piva Anheuser-Busch InBev musel dnes kvůli téměř dvoutýdenní odborářské blokádě belgických pivovarů přerušit veškerou produkci piva v zemi, která je jeho domácím trhem. Odboráři se blokádou tří pivovarů snaží firmu přimět ke zrušení plánu propouštění.

Prostesty před společností InBev foto: Reuters

Zaměstnanci začali před 13 dny blokovat pivovary v Leuvenu a Lutychu a týden blokují pivovar Hoegaarden. AB InBev má v plánu v rámci snížení počtu pracovních sil v Evropě o deset procent propustit 263 ze 2700 belgických zaměstnanců. Dvě kola jednání již skončila bezvýsledně a dnes se má odehrát třetí kolo.

Mluvčí společnosti Karin Coecková uvedla, že zdi z pivních bas vztyčené před branami pivovarů brání dodávkám surovin, lahví a dalšího obalového materiálu i odvozu vyrobeného piva. Pivní tanky v pivovarech jsou přitom již zcela plné. Zaměstnanci pivovarů proto museli dostat dočasné volno, dodala mluvčí.

Prostesty před společností InBev

Divize InBev Belgium se značkami Stella Artois, Jupiler, Leffe nebo Hoegaarden má na belgickém trhu s pivem podíl 57 procent. Belgické supermarkety již začínají upozorňovat, že jim pivo od InBev dochází a že je budou muset nahradit konkurenčními značkami.

Odboráři si dupli a firma už z plánu couvá

Firma uvedla, že již uskutečňování plánu restrukturalizace pozastavila a že propouštění se zmírní díky 150 předčasným odchodům do důchodu a vytvoření 70 nových míst. Odbory trvají na tom, aby společnost plán zcela stáhla.

AB InBev začátkem měsíce upozornil, že kvůli poklesu poptávky hodlá zrušit deset procent z osmi tisíc pracovních míst v západní Evropě. Firma již loni prodala českou skupinu Pivovary Staropramen a další aktivity ve východní Evropě firmě CVC Capital Partners za 2,2 miliardy dolarů (zhruba 40 miliard Kč). Transakce zahrnovala rovněž pivovary na Slovensku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Maďarsku, Černé Hoře, Rumunsku a Srbsku.

Prostesty před společností InBev

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat