Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odborový svaz KOVO má nového předsedu. Je jím Jaroslav Souček

Ekonomika

  19:05
PRAHA - Novým předsedou největšího českého odborového svazu KOVO byl v Hradci Králové zvolen dosavadní dlouholetý místopředseda svazu Jaroslav Souček. Souček do čela svazu nastupuje po Josefu Středulovi, který se v dubnu stal předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Nový předseda největšího odborového svazu KOVO Jaroslav Souček. foto: ČTK

Dosud odbory KOVO řídil první místopředseda svazu Jiří Marek. Svaz KOVO má přes 107.000 členů, organizace má přibližně v 700 podnicích.

Předseda svazu KOVO a kandidát na předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula vystoupil na šestém sjezdu ČMKOS v Praze.

Hlavním ůkolem bude zastavit úbytek členů

Za svůj hlavní úkol v čele svazu Souček  označil zastavení poklesu členské základny. „Úbytek členů je větší než příchod nových členů. Ačkoliv je 25 let po revoluci, lidé stále mají obavu či ostych vstoupit do odborů. Pokusíme se tyto obavy odstranit. Bude to i otázka pro naše funkcionáře, aby lidi ke vstupu do odborů motivovali,“ řekl Souček.

Bude se také snažit stabilizovat finanční zdroje svazu, které utrpěly pokles po odchodu základních organizací závodů Škody Auto v Mladé Boleslavi a Vrchlabí ze svazu. Svaz, jehož roční rozpočet se blíží 100 milionům korun, tím zhruba před rokem přišel o příspěvky od mladoboleslavských odborářů, které byly kolem deseti milionů korun ročně.

Odchodem škodováckých odborů ze svazu loni na podzim vyvrcholil jejich spor s vedením svazu o další fungování odborů KOVO. „Budu se snažit najít cestu, jak spolu komunikovat a působit na odborové scéně. Přál bych si spolupráci, která by byla ku prospěchu lidí ve Škodě i ve svazu Kovo,“ řekl k tomu Souček. Uvnitř svazu se bude snažit o obměnu odborných pracovníků, například právníků či ekonomů, protože řada z nich je již v důchodovém věku.

Souček, který byl místopředsedou od roku 1997, bude předsedou svazu KOVO do řádného sjezdu svazu, který by měl být v červnu 2017. Funkční období šéfa svazu je čtyřleté, přičemž mezi sjezdy může nového předsedu zvolit rada svazu, která je nejvyšším orgánem svazu mezi sjezdy.

ČTĚTE TAKÉ:

V tajné volbě Souček dnes od 74 přítomných členů rady s právem hlasovat dostal 45 hlasů, tedy 61,6 procenta. Zvolen byl v prvním kole volby. Součkovým protikandidátem byl předseda základní organizace KOVO v závodě Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku Libor Dvořák.

Právo navrhovat kandidáty měly organizační jednotky OS KOVO v krajích. Nominace dostalo celkem devět lidí, ale jen Souček a Dvořák je přijali. Součka na předsedu například navrhly rady krajů Plzeňského, Ústeckého, Libereckého a Karlovarského.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat