Středa 19. května 2021svátek má Ivo 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Německý Amazon bude stávkovat, Vánoce v Česku ohroženy nejsou

Internetový obchod Amazon.com | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetový obchod Amazon.com | foto: Shutterstock

BERLÍN Zaměstnanci německých logistických center předního světového internetového prodejce Amazon plánují před vánoci rozsáhlou stávku. Jejich cílem je zablokovat dodávky vánočních dárků, řekl časopisu Focus představitel odborového svazu Verdi Heiner Reimann. Na nákup dárků v Česku by však stávka zásadní dopad mít neměla.

Zaměstnanci chtějí stávkou přinutit Amazon, aby jim zvýšil mzdy. "Stoprocentně zastavíme během adventu práci. Cílem samozřejmě je, aby tu vánoční zásilky zůstaly ležet," řekl Reimann. "Lidé by nejraději stávkovali nepřetržitě až do Štědrého večera," dodal.

Amazon ve svém tiskovém prohlášení uvedl, že pracovníci logistických center mají platy v horní části oborového rozmezí, a s odbory vyjednávat odmítá.

Internetový publicista Daniel Dočekal však upozorňuje na to, že zaměstnancům schází i jinde zcela běžné benefity. "Německý Amazon například nenabízí v obvyklé podobě placenou dovolenou, placené přesčasy a jiné výhody," říká Dočekal.

Česko postiženo nebude

Pokud by skutečně zaměstnanci přistoupili ke stávce, mohla by mít vážný dopad na hospodaření Amazonu v Německu. Předvánoční období je pro maloobchodní prodej nejvýznamnější z celého roku. Na doručování dárků pod stromečky v České republice by však případná stávka vliv mít neměla.

"V zahraničí nakupuje pouze 1-3 procenta lidí z Česka, z nichž navíc jen malá část přímo u Amazonu. Tyto lidi by stávka omezovat mohla, ale jde opravdu o mizivé procento. Konkrétní čísla k dispozici nejsou," říká Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Amazon v ČR

Publicista Daniel Dočekal se domnívá, že Amazon a jiné velké obchody jsou na podobné situace připraveny. "V Německu pracovníci stávkují opakovaně a negativní dopad na Amazon to nemá. Stávky možná nejsou tak velké, jak vypadají," tvrdí.

"Možností je například distribuce z Velké Británie, kde jedinou komplikací bude zdržení dodávky," dodává Jan Vetyška z APEK.

Česko a Polsko místo Německa?

V poslední době média spekulují o tom, že chystaná distribuční centra v Česku a Polsku, která mají vzniknout už v roce 2014, nemají být pouze rozšířením trhu, nýbrž přesunem z Německa do méně problémových lokalit. Důvodem mají být právě neustálé spory s odborovými organizacemi.

Obyvatelka Dobrovíze ukazuje na místo, kde má podle projektu amerického internetového obchodu Amazon vyrůst nové distribuční centrum.

Obyvatelka Dobrovíze ukazuje na místo, kde má podle projektu amerického internetového obchodu Amazon vyrůst nové distribuční centrum.

"Podle mne jde tohle všechno ruku v ruce. I když Amazon proklamuje, že jde o rozšiřování, spekuluje se o přesunu, a proto je tady ta stávka," vysvětluje Vetyška.

"Nikdo z nás není manažer Amazonu, takže jsou to pouhé domněnky, ale vypadá to tak, že si ve firmě řekli: když si s Německem poradíme, půjde pouze o rozšíření, když si neporadíme, bude to přesun," uzavírá Vetyška.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?
Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?

Ať už se rozhodnete nechat propíchnout ouška miminku, nebo chcete vyčkat na pozdější rozhodnutí dítěte, čeká vás výběr prvních dětských náušnic. V...