Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odbory ve firmě nepotřebujeme, říká ředitel Travel Service

Ekonomika

  14:03
Kapitalizace 2,5miliardové pohledávky státu za Českými aeroliniemi nás již nezajímá. Kdyby ale podpora ze strany státu dále pokračovala, nemělo by cenu, abychom to řešili tady v rámci České republiky. Obrátili bychom se do Bruselu, říká Roman Vik, generální ředitel letecké společnosti Travel Service.

Generální ředitel letecké společnosti Travel Service Roman Vik foto: ČTK

Chci, aby náš tým byl jako dobře fungující fotbalové mužstvo. Určitě ale musíme fungovat lépe než letos Slavia, na jejíž dresech máme reklamu, říká Roman Vik.

LN Vy máte indicie, že stát bude do ČSA dávat další peníze? Ministr financí Eduard Janota to vylučuje...

ČSA jsou ve ztrátě. Když vy půjdete domů a na konci měsíce si s manželkou spočítáte peníze a bude vám na příští měsíc chybět 37 tisíc korun, tak vám bude muset někdo půjčit – kamarádi, rodiče, někdo. Abyste ten další měsíc přežili. Peníze budou ČSA v cash flow chybět.

LN Ale oni si je mohou vydělat, respektive půjčit od komerčních subjektů...

To se zeptejte bank, jestli by jim při takovém hospodaření byly ochotny půjčit za komerčních podmínek. Já ale nejsem bankéř.

LN Restrukturalizace ČSA vám ale přináší i obchodní příležitosti. Uvolňují se piloti a posádky. Neumožňuje vám převis nabídky nad poptávkou snižovat platy pilotů?

Já jsem vždy jednal s piloty fér a oni zase jednali fér se mnou. Za 15 let existence firmy od nás odešlo pouze 15 až 20 pilotů. Já nechci zneužívat současné situace v neprospěch pilotů. Nastavili jsme si podmínky. Já jim řekl, že budou dostávat adekvátní peníze podle toho, kolik toho nalétají. S tím k nám přišli. Chci si udržet kvalitní kapitány a piloty. Chci, aby náš tým fungoval jako dobře fungující fotbalové mužstvo.

LN Jaký tým máte na mysli?

Reklamu máme na dresech Slavie.

LN Ta ale letos moc dobře nefungovala...

Určitě musíme fungovat lépe než letos Slavia v lize. Každé mužstvo se ale má právo dostat do krize. To je ale na jiné téma.

Generální ředitel letecké společnosti Travel Service Roman Vik

LN Mimochodem, máte v Travel Service nějakou odborovou organizaci?

Nemáme žádnou odborovou organizaci.

LN Z ČSA k vám ale přicházejí piloti, kteří jsou na silné odborové zázemí zvyklí...

Musím vás opravit. Ti k nám nepřicházejí. Naopak k nám přicházejí lidi, kteří ani v ČSA v odborech nebyli.

LN Dáváte při výběru pilotů na jejich případnou odborářskou minulost pozor?

Nedávám na to pozor. Jsme ale ovlivněni tolika různými vlivy – přes sopky, počasí, politickou nestabilitu v regionech, kurz dolaru, vývoj cen ropy –, že mít uvnitř ještě další problém by již aerolinky mohly těžko ustát. Podívejte se na vývoj ve Velké Británii. Už i tam to dospělo do situace, kdy soud zakázal zaměstnancům British Airways stávku.

LN Travel Service se až dosud zaměřoval převážně na chartery. Hodláte u tohoto obchodního modelu zůstat?

Nyní tvoří podíl charterů vůči pravidelným linkám smartWings zhruba 70:30. Do budoucnosti bychom chtěli tento podíl vyrovnat na 50:50. Chceme nabízet služby pro střední třídu cestujících. Nechceme ale být nízkonákladovou společností, kde se musí platit za všechno, za chvíli i za použití záchodů na palubě.

LN Znamená to, že se nápadu šéfa Ryanairu Michaela O’Learyho zpoplatňovat používání toalet na palubě smějete?

Nesměju se tomu. V okamžiku, kdy provozujete 150 až 180 letadel, to může přinést zajímavé peníze. Na jednom letu se dá takto vydělat například 20 eur. Těch letů máte denně 500, takže denní výnos je 10 tisíc eur. Náš trh je ale tak malý, že zavádění takových věcí by u nás bylo na škodu.

Celý rozhovor vyšel v sobotním vydání deníku

Mohlo by vás zajímat