Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oddlužení po česku? Přinese vám jen další dluhy a problémy

Ekonomika

  12:06
PRAHA - Lidí, kteří se dostávají do velkých problémů kvůli zadlužení, rychle přibývá. Stejně tak ale roste i počet těch, kteří se na nich snaží vydělat. Pod lákavými nabídkami jednoduchého oddlužení, kterých v poslední době přibývá, se často skrývají podvodníci, kteří důvěřivé dlužníky oberou o poslední peníze.

Městský strážník Litvínova v přímém přenosu odnáší televizor zabavený exekutory. foto: ČTK

Firmy, které nabízejí oddlužení, často uzavřou s dlužníkem smlouvu, kde se klient zaváže k tomu, že za většinou vysokou provizi bude dlužné částky zasílat této společnosti místo svým věřitelům.

"Firmy jim naslibují, že za poplatek jim pomůžou s oddlužením. A lidé, kteří jsou ve svízelné situaci, se v tom nevyznají, nečtou smlouvy a podepíšou to," vysvětluje vedoucí Občanské poradny v Jihlavě Alena Slavingerová.

Dál to funguje několika způsoby. "Buď ta firma část z těch peněz skutečně posílá věřitelům, nebo neposílá vůbec nic a peníze od klienta si nechá," dodává Slavingerová. V některých případech sice tyto společnosti zašlou věřitelům celé částky, jenže tím zadlužený docílí jen toho, že splátky pak zasílá místo několika věřitelům jen této jedné společnosti. To ale není oddlužení a navíc zaplatí společnosti již zmíněnou provizi.

Zkušenost s novým způsobem, jak některé firmy vydělávají na zadlužených lidech, mají i další občanské poradny. "V posledních měsících se to hodně rozjelo. Ty firmy si dají inzerát, že vás oddluží, a lidi v problémech se toho chytnou.

Na osobní schůzce pak dostanou informaci, že se nemusí o nic starat, že pro ně bude všechno příjemnější a jednodušší. Mají propracovanou komunikaci s klienty a ti jim snadno uvěří, že jim chce někdo pomoci," popisuje Lucie Fábryová z Občanské poradny v Bohumíně systém, jak firmy přesvědčují zadlužené lidi.

Deset tisíc za nic
Poplatek, který si tito podvodníci za nabízenou "službu" berou, je různý. Podle zástupců občanských poraden se pohybuje zhruba okolo deseti tisíc korun nebo představuje 20 až 30 procent z celkové částky dluhu. Jedna z firem, které v této souvislosti zástupci občanských poraden uvádějí, je společnost Asterie.

Její manažer Zdenek Bučko se ovšem odmítl k záležitosti a aktivitě firmy vyjádřit. "Nebudeme poskytovat žádné vyjádření o naší činnosti," řekl Bučko.

Banky problém "oddlužovacích" společností už také zaznamenaly. "Víme o tom, že se tohle objevilo, a těch případů v poslední době přibývá," potvrdila tisková mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Nyní se problémem zabývá Česká bankovní asociace. "Tenhle typ jednání hodně narůstá, banky se s tím setkávají.

Bankovní asociace to vnímá jako problém, a proto je na leden naplánovaná schůze komise pro spotřebitelské otázky, která se tímhle fenoménem bude zabývat a bude hledat nějaký způsob, jak na to lidi upozornit," řekl náměstek výkonného ředitele a tiskový mluvčí České bankovní asociace Jan Matoušek.

Není to ale jediný způsob, jak některé společnosti vydělávají na beznaději dlužníků. Podle informací ostravské občanské poradny se rozmáhají i společnosti, které za částky od deseti tisíc výš nabízejí přípravu žádosti o osobní bankrot a oddlužení ke krajskému soudu. Podobně se objevují i "poradci", kteří nabízejí, že za poplatek dokážou poradit, jak se zbavit dluhů, a poskytují různé služby, které nakonec dovedou dlužníka do ještě větších problémů.

Paleta "spasitelů" dlužníků tím ale nekončí. "Roste také počet společností, které za provizi nabízí například dojednání splátkového kalendáře. Jenže věřitelé nemají žádnou motivaci ani důvod k tomu, aby přistupovali na tyhle splátkové kalendáře.

Udělají to klientovi sami a zadarmo. Tímhle se pro ně ještě víc zhoršuje schopnost jejich klienta splácet dluh," upozorňuje David Šmejkal z Poradny při finanční tísni. Jak dodává, podvodníci se snaží zneužít důvěry klientů, kteří do toho vkládají všechny své naděje.

Zástupci občanských poraden upozorňují, aby si lidé na podobné nabídky dali pozor. "Oddlužení může povolit jen krajský soud. Dlužník může domluvit zdarma bezplatnou pomoc přes některou z občanských poraden," dodává Šmejkal.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat