Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Extravagance na hradě. Zaujme systém schodišť a lávek, proč obdivovat výstřední rekonstrukci?

Moderní prvky v historických kulisách. Renesanční palác hradu Helfštýn byl ve velmi špatném stavu, proto musel být roku 2014 pro veřejnost uzavřen. K pokusům o rekonstrukci docházelo již v minulosti, Ústav památkové péče však povolil až tu navrženou studiem atelier-r. Hlavními požadavky ústavu bylo zachovat torzálnost paláce a nenavyšovat původní objem stavby. foto: Profimedia

Vítězem šestého ročníku České ceny za architekturu se stala odvážná rekonstrukce paláce hradu Helfštýn. Gotickou stavbu ze 14. století, která prošla renesanční přestavbou, autoři radikálně, ale citlivě přetvořili a probudili do nového života.
  5:00

„Přestože výběr nebyl snadný, bylo poměrně rychle jasné, že hrad Helfštýn vyniká nad všemi ostatními finalisty,“ konstatovala porota soutěže. Jednoznačné vítězství zrekonstruovaného Helfštýna bylo podle ní podmíněno především precizním a kritickým přístupem autorů projektu, a zejména pak jejich originalitou, se kterou k opravě druhého největšího hradního komplexu v Česku přistoupili.

Hlavním požadavkem Olomouckého kraje, který je vlastníkem hradu, bylo zajištění statiky objektu a jeho zastřešení. Architekti ze studia atelier-r Miroslav Pospíšil a Martin Karlík do něj netradičně zakomponovali současné architektonické prvky ze skla, leštěného betonu, nerezové oceli nebo cortenu. Střechu pak zasadili do původního zdiva tak, že z objektu nevyčnívá a nenarušuje původní torzo paláce.

Kastelán Jan Lauro na ochozech rekonstruovaného hradu Helfštýna.
Vítězem soutěže Stavba roku 2020 se v Olomouckém kraji v kategorii Rekonstrukce...

Autorům se podařilo zachovat svébytnost a charakter historického objektu i přesto, že původní části kombinují s extravagantními prvky, které jsou nejen estetické, ale i funkční. Vytvořili několik prohlídkových tras, jež umožňují nahlédnout do celé historie objektu. Především pak systém schodišť a lávek nabízí jakousi exkurzi skrze probořené stropy až na samý vrchol paláce, kde se návštěvníkům odhaluje výhled do okolní krajiny.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat