Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OECD fandí Česku: Porostete o 2 procenta

Ekonomika

  7:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Hrubý domácí produkt České republiky by se měl v příštím roce zvýšit o rovná dvě procenta. Předpovídá to ve své prognóze Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta však Česko zároveň varuje před přílišným zadlužováním veřejných financí.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ještě letos v červnu odhadovala OECD růst českého HDP v příštím roce na pouhých 1, 4 procenta. Nyní svou předpověď růstu zvýšila o více než dvě pětiny. V regionu střední a východní Evropy poroste v příštím roce rychleji než Česká republika jen sousední Polsko, a to o 2,5 procenta.

"Prognóza OECD reflektuje mírné zvýšení optimismu na trzích i v ekonomice. Hlavním předpokladem prognóz pro země střední Evropy je zlepšený výhled pro eurozónu," řekl David Marek, analytik makléřské firmy Patria Finance.

OECD, která pro rok 2011 odhaduje růst české ekonomiky dokonce o 2,8 procenta, vidí Česko ze všech organizací nejrůžověji.

Například Česká národní banka odhaduje růst HDP v příštím roce na 1,4 procenta a o rok později na 2,2 procenta. Ministerstvo financí je ještě pesimističtější a pro příští rok počítá s růstem ekonomiky o pouhých 0,3 procenta.

Podrobnosti a další zajímavé čtení najdete v dnešním vydání deníku


ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat