Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Okamura chce zestátnit veřejnoprávní média. Ohrožuje demokracii, zní z rozhlasu

Média

  8:46aktualizováno  13:36
PRAHA - Předseda SPD Tomio Okamura by chtěl zestátnit veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas a zrušit koncesionářské poplatky. Prohlásil to v pondělním rozhovoru pro pořad 20 minut Radiožurnálu. Generální ředitel Českého rozhlasu se v úterý proti jeho vyjádření ohradil a označil Okamurův návrh za porušení demokratických principů.

Tomio Okamura. foto: ČTK

Když se redaktorka Českého rozhlasu Marie Bastlová v pořadu 20 minut Radiožurnálu zeptala lídra SPD Tomia Okamury na hospodaření jeho předchozí strany, Úsvitu přímé demokracie, Okamura prohlásil, že by se česká veřejnoprávní média měla zestátnit.

„Jestli někdo má problémy s hospodařením, tak je to Český rozhlas a Česká televize. A my to chceme změnit. To znamená, že chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to, a aby byl jasný dohled Nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením,“ řekl jí.

Vysoká hra Tomia Okamury. O dříve ‚nechtěného‘ lídra SPD je rázem zájem

Předseda Strany přímé demokracie dále tvrdil, že jej v souvislosti s Úsvitem prošetřila policie a podle něj došla k závěru, že se „neobohatil ani o halíř“.

Na Český rozhlas si Okamura stěžoval i kvůli karikatuře vydané před volbami. „Tady je to totálně netransparentní. Například Český rozhlas Plus vytvářel z veřejných peněz kreslenou karikaturu, kde mě zesměšňoval před volbami. Kdo mu na to dal peníze? Koncesionáři. Kdo jim to v Českém rozhlasu Plus dovolil?“ rozčiloval se.

Český rozhlas: Hospodaříme transparentně

Generální ředite René Zavolal se v úterý proti tvrzení důrazně ohradil. Dle svého vyjádření rozhlas hospodaří transparentně a jeho finance jsou pod dohledem Poslanecké sněmovny. 

„Zcela razantně Český rozhlas odmítá myšlenku pana Okamury o zestátnění médií veřejné služby. Podobný krok by byl bezprecedentním narušením demokratických principů, na kterých stojí Česká republika,“ reagoval na Okamurův návrh generální ředitel ČRo. „Byl by to krok zpět k totalitnímu systému, kterého se česká společnost zbavila v listopadu 1989 po sametové revoluci. Zestátnění Českého rozhlasu a České televize by znamenalo potlačení svobody projevu, narušení objektivního a pravdivého informování veřejnosti,“ dodal Zavoral. Okamurou požadované kontrole ze strany NKÚ se však rozhlas dle jeho slov nijak nebrání.

K názoru Českého rozhlasu se připojila i Česká televize. Vyzvala představitele všech politických stran a hnutí, aby bránili principy demokracie a nezávislost médií.  „Média veřejné služby jsou silná, nezávislá a v žádném případě neslouží politickým nebo ekonomickým cílům. Zřejmě proto jsou často terčem podobných útoků, proti nimž je třeba se stále znovu důrazně vymezovat. Vysokou důvěru, kterou u diváků a posluchačů svobodná veřejnoprávní média mají, nemůže nikdy získat žádné státní médium,“ prohlásil generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Okamura útočí na demokracii, míní politici

„Návrhy na zestátnění ČRo a ČTV z dílny T. Okamury je útok na demokracii. To nedovolíme!“ uvedl na twitteru místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by to byl jeden z kroků, který by vedl k likvidaci plnohodnotné demokracie. „Budeme tomu bránit ze všech sil,“ řekl.

Jakékoliv zestátnění veřejnoprávních médií „rezolutně odmítá“ i hnutí Starostové a nezávislí (STAN). „Veřejnoprávní média musí zůstat svobodná a nezávislá,“ reagoval na twitteru mluvčí strany Karel Kreml. Zestátňovat nemíní ani vítěz sněmovních voleb hnutí ANO. „Samozřejmě nikdo tady nic nechce zestátňovat. Máme jasný systém a my nic nechceme měnit,“ uvedl předseda Andrej Babiš. S takovými nápady absolutně nesouhlasím, dodal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

K úvahám o zrušení koncesionářských poplatků se v úterý na tiskové konferenci vyjádřil také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Uvedl, že Miloš Zeman se netají skeptickým názorem na koncesionářské poplatky. „Při nedávné návštěvě Plzeňského kraje pan prezident hovořil o roli České televize a domnívá se, že by právě zrušení koncesionářských poplatků České televizi výrazně prospělo,“ připomněl mluvčí.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat