Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

OKD postupně přerušuje těžbu, připravuje svá pracoviště na dlouhodobou odstávku

Vozidlo záchranné služby v areálu dolu ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde začalo další plošné testování v souvislosti s hromadnou nákazou covidem-19. foto: ČTK

Karviná - Těžební společnost OKD v pátek ve svých černouhelných dolech na Karvinsku postupně začala zastavovat těžbu a zahájila práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku. ČTK to řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová. Společnost k šestitýdennímu přerušení těžby přistoupila po plošném testování na dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih, které ukázalo pozitivitu na koronavirus u více než 20 procent horníků. Už dříve přerušila těžbu v Dole Darkov, kde ohnisko nákazy vzniklo.
  11:12aktualizováno  12:01

OKD přeruší těžbu ve všech dolech na Karvinsku, firma reaguje na výsledky testování na covid-19

„V pátek se pracoviště začínají připravovat na dlouhodobé přerušení provozu,“ řekl ředitel provozu OKD David Hájek. Dodal, že se v pátek ještě v jedné z důlních chodeb pracuje, je ji třeba zabezpečit. 

„Podobné činnosti se týkají také ražení chodeb, čímž se rovněž tato pracoviště uvedou do bezpečného stavu. Fáze přechodu z úplné těžby do fáze úplného zastavení těžby trvá několik směn. Každopádně v sobotu by už na dolech neměla probíhat žádná těžba, ani žádné ražení, ani vybavování nebo likvidace porubů,“ řekl Hájek.

Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku začalo další plošné testování v...
Na testech se kromě zdravotníků bude podílet armáda.

Opatření neznamená, že by v dolech nebyli žádní zaměstnanci. I v době odstávky se na každém z dolů bude pohybovat zhruba 200 lidí. Podle předsedkyně představenstva OKD Vandy Staňkové musí na pracovištích zůstat lidé, kteří se starají o bezpečnost dolu.

„První týden se tam objeví trochu více lidí, aby připravili tu odstávku celého systému, pak tam bude čtyři týdny vždycky těch 200 lidí a poslední šestý týden tam zase přijde o něco více lidí, aby připravili ty doly na znovunavrácení do provozu,“ uvedla Staňková.

Uzavření OKD by stát podle Vojtěcha sám nenařídil, pomůže to ale zklidnit situaci

Krajská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že kontroloři z hygienické stanice jsou na dolech každý týden a prověřují hygieniky nařízená opatření. „Samozřejmě, že tam lidé budou, ten důl nemůžeme úplně zastavit. Tam se musí větrat, čerpat důlní vody,“ uvedla Svrčinová.

Přerušení provozu se týká dolů ČSM-Jih, ČSM-Sever a ČSA a je nadále platné i pro Důl Darkov. V něm byla těžba kvůli vyššímu počtu nakažených zaměstnanců ukončena již 22. května.

Zaměstnanci, na které se bude vztahovat přerušení provozu, a tudíž bude tzv. překážka na straně zaměstnavatele, budou pobírat plnou průměrnou mzdu. V ohniscích obou dolů je evidováno přes 850 nakažených. Podle hygieniků je průběh nemoci většinou bezpříznakový nebo mírný. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že uzavření OKD kvůli koronaviru zklidní situaci, ale stát by to nenařídil. Riziko pro obyvatele regionu není podle něj výrazné.

Autor:

Mohlo by vás zajímat