Během ledna letošního roku se ceny olivového oleje v případě Evropské unie v meziročním srovnání zvýšily až o 50 procent. V případě Spojeného království byl tento nárůst ještě vyšší a ve srovnání s rokem 2021 dosahoval dokonce na hranici 150 procent. Nyní se ale evropští zákazníci mohou nejspíš konečně těšit na nižší ceny, píše portál Euronews.
Hlavním důvodem cenového růstu olivového oleje po celé Evropě bylo dlouhodobé suché počasí ve Španělsku, které stojí asi za polovinou světové produkce oliv. Společnost Deoleo, která se řadí k nejvýznamnějším výrobcům olivového oleje na světě, však pro konec roku 2024 i rok následující očekává, že sklizeň bude výrazně přívětivější než dřív.
„Výhled pro další měsíce je pozitivní. Očekáváme, že trh se konečně stabilizuje a postupně se vrátí do normálu. Krize ale na druhé straně ještě úplně neskončila, a to zejména u prémiových olivových olejů. V jejich případě stále pozorujeme ceny vyšší, než které byly dříve obvyklé,“ komentuje současnou situaci Miguel Ángel Guzmán, obchodní ředitel společnosti Deoleo.
Zároveň dodal, že postupný pokles cen olivového oleje byl měl započít mezi letošním listopadem a lednem roku 2025. Podmínkou ale je, aby zemědělce nepřekvapilo počasí, které by výrazně negativně ovlivnilo sklizeň. V takovém případě by se žádný cenový propad neodehrál.
„Pokles cen bude záležet i na dalších faktorech. Jde zároveň o úroveň zásob nebo třeba konkurenční prostředí,“ doplňuje Ángel Guzmán s tím, že olivový olej konečně bude pro domácnosti mnohem dostupnější než nyní.
Řekové ztrácejí
S rekordní sklizní oliv letos počítá také Turecko, které se v roce 2024 stalo druhým největším producentem olivového oleje na světě. Řecko je ale na tom o poznání hůř a tamní zemědělci bojují s dopady letošního suchého počasí. V mnoha případech je letošní úroda oliv horší než v loňském roce.
Podle španělského sdružení na ochranu spotřebitelů se tamní cena olivového oleje od roku 2020 zvýšila o 175 až 225 procent v závislosti na druhu. V prvním letošním čtvrtletí pak ceny neznačkových extra panenských olejů stouply o dalších sedm procent, ceny těch značkových pak až o 23 procent. Litr extra panenského oleje těch nejlevnějších privátních značek diskontních prodejců ve Španělsku stojí devět až deset eur, zhruba tedy 226 až 252 korun.
Zvýšení cen změnilo také chování španělských spotřebitelů. Pokud jde o smažení a fritování, mnozí přecházejí na olej třídy orujo. Tento olej nižší kvality z olivových výlisků se získává ze zbytků oliv, které zůstávají po extrakci panenského olivového oleje.
Jiní spotřebitelé volí slunečnicový olej, který se však ve Španělsku netěší dobré pověsti. Podle údajů tamějšího ministerstva zemědělství se prodej oleje orujo zvýšil o 45 procent a slunečnicového oleje o necelých devět procent, uzavírá Euronews.