Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Omluva Maďarsku je na místě, tam by to Jirka a Mirek museli zabalit

Ekonomika

  9:26
PRAHA - Ministr financí Eduard Janota se skoro omluvil Maďarům, jejichž neuspořádanými státními financemi se oháněl, když varoval před podobným vývojem v Česku. "Hovoří se o maďarizaci, ale oni mají veřejný deficit ve srovnání s námi na poloviční úrovni," prohlásil Janota na akci pořádané týdeníkem Euro.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a předseda ODS Mirek Topolánek při jednání předsedů politických stran a poslaneckých klubů, kteří se sešli 11. září v pracovně předsedy dolní komory parlamentu v Praze. foto: ČTK

Přestože jeho varování před "maďarskou cestou" splnilo svůj účel, omluva by teď byla na místě. Maďaři vzali katastrofální situaci veřejných financí vážně a pustili se do radikálních škrtů, které státní bankrot odvrátí.

Vyžadovalo to však politickou odvahu, kterou v Česku zatím nevidíme. Maďarský socialistický premiér Gordon Bajnai zřejmě po schválení rozpočtu na rok 2010 odstoupí a přenechá místo kolegyni Katalin Sziliové.

V Česku by to za současné situace znamenalo, že se na podpoře reformního rozpočtu domluví "Jirka s Mirkem" - jak si teď šéfové největších parlamentních stran říkají - a pak v zájmu svých stran rezignují. Do voleb by občanské a sociální demokraty už vedli noví lídři, což by pro českou politiku bylo docela osvěžující, byť si to "Jirka s Mirkem" zatím neumí představit.

Abychom však vinu neházeli jen na papaláše, je třeba si uvědomit, že s utahováním opasků má problém celá společnost. Platy si nechtějí snížit piloti pracující pro firmu bezprostředně ohroženou krachem, proti nižším platům se okamžitě vzbouřili soudci.

A ČSSD, slibující sociální dárečky na dluh, vede v předvolebních průzkumech. To je pak těžké od politiků očekávat, že se maďarské cestě vyhnou.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!