Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Omluva Maďarsku je na místě, tam by to Jirka a Mirek museli zabalit

Ekonomika

  9:26
PRAHA - Ministr financí Eduard Janota se skoro omluvil Maďarům, jejichž neuspořádanými státními financemi se oháněl, když varoval před podobným vývojem v Česku. "Hovoří se o maďarizaci, ale oni mají veřejný deficit ve srovnání s námi na poloviční úrovni," prohlásil Janota na akci pořádané týdeníkem Euro.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vlevo) a předseda ODS Mirek Topolánek při jednání předsedů politických stran a poslaneckých klubů, kteří se sešli 11. září v pracovně předsedy dolní komory parlamentu v Praze. foto: ČTK

Přestože jeho varování před "maďarskou cestou" splnilo svůj účel, omluva by teď byla na místě. Maďaři vzali katastrofální situaci veřejných financí vážně a pustili se do radikálních škrtů, které státní bankrot odvrátí.

Vyžadovalo to však politickou odvahu, kterou v Česku zatím nevidíme. Maďarský socialistický premiér Gordon Bajnai zřejmě po schválení rozpočtu na rok 2010 odstoupí a přenechá místo kolegyni Katalin Sziliové.

V Česku by to za současné situace znamenalo, že se na podpoře reformního rozpočtu domluví "Jirka s Mirkem" - jak si teď šéfové největších parlamentních stran říkají - a pak v zájmu svých stran rezignují. Do voleb by občanské a sociální demokraty už vedli noví lídři, což by pro českou politiku bylo docela osvěžující, byť si to "Jirka s Mirkem" zatím neumí představit.

Abychom však vinu neházeli jen na papaláše, je třeba si uvědomit, že s utahováním opasků má problém celá společnost. Platy si nechtějí snížit piloti pracující pro firmu bezprostředně ohroženou krachem, proti nižším platům se okamžitě vzbouřili soudci.

A ČSSD, slibující sociální dárečky na dluh, vede v předvolebních průzkumech. To je pak těžké od politiků očekávat, že se maďarské cestě vyhnou.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat