Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Opel je blízko k dohodě o zkrácení pracovní doby

Ekonomika

  7:00
BERLÍN - Automobilka Opel je blízko k dohodě o zkrácení pracovní doby ve dvou německých továrnách, jež zaměstnávají celkem 16 500 lidí. Oznámila to firma, která se nyní potýká s poklesem poptávky na evropském trhu. Jednání o dohodě se zaměstnanci by měla být dokončena ve středu.

Šéf GM pro Evropu Nick Reilly foto: ČTK

Opel je evropskou divizí největší americké automobilky General Motors. Evropské aktivity GM v loňském roce prodělaly 747 milionů dolarů (přes 15 miliard Kč), protože slabé ekonomické podmínky zasáhly prodej automobilů, napsala agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Opel hodlá zkrátit pracovní dobu v hlavní továrně v Rüsselsheimu a v závodě na výrobu součástek v Kaiserslauternu na 31 hodin z 35 hodin týdně. Pokud se vedení na tomto kroku se zástupci zaměstnanců dohodne, může automobilka požádat o státní podporu v rámci programu "Kurzarbeit".

Vláda se tímto programem snaží přimět firmy, aby nahrazovaly propouštění zaměstnanců pouhým zkracováním jejich pracovní doby.

Opel se v uplynulých letech dostal do existenčních problémů a skupina GM chystala jeho prodej. Z toho nakonec sešlo a GM se rozhodla Opel vlastními silami restrukturalizovat. Opel již v rámci restrukturalizace uzavřel továrnu v belgických Antverpách a zrušil 8000 pracovních míst.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...