Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OSN spoutá internet. Západ je na jednání v Dubaji v menšině

Ekonomika

  15:15
DUBAJ - Většina zemí světa se na konferenci OSN o telekomunikacích vyslovila pro větší roli vlád v dohledu nad internetem. Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) bude v Dubaji do pátku jednat o tom, zda se obecná rezoluce projeví v závěrečné dohodě, která by tak legitimizovala snahy o cenzuru a omezování dosud relativně svobodného internetu.
Počítačová kriminalita - ilustrační foto.

Počítačová kriminalita - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pro Spojené státy a další západní země znamenají dosavadní výsledky jednání prozatímní porážku. USA ale daly znovu najevo, že nehodlají připustit, aby byl internet jakkoli podřízen mezivládní byrokratické organizaci.

Rusko, Čína a Saúdové

Podrobení internetu vládám požadují země mimo západní civilizační okruh s více či méně autoritářskými režimy, jichž je v OSN naprostá většina. V čele požadavků na větší kontrolu internetu stojí země jako Rusko, Čína a Saúdská Arábie.

Jejich cílem je, aby se pravomoci ITU rozšířili z telekomunikací i na internet, nad nímž zatím organizace žádnou moc nemá.

Na středečním jednacím maratonu se diskutovalo o rezoluci, která vyzývá vedení ITU, aby organizace "podnikla nezbytné kroky k tomu, aby hrála aktivní a konstruktivní roli" v řízení internetu.

Odvolala se přitom na stanovisko z roku 2005, podle něhož je "dohlížecí pravomoc nad záležitostmi spojenými s internetem suverénním právem států".

Předsedající konference Muhammad Násir Ghaním agenturám sdělil, že o rezoluci účastníci nehlasovali. Přijata byla podle něj tak, že v závěru zasedání "změřil teplotu v sále" a konstatoval, že dokument má většinovou podporu. Řada delegátů si však podle agentury Reuters nebyla jista, zda byla rezoluce přijata.

Spoutaný internet

USA, EU a další vesměs západní země se obávají, že jakákoli pasáž dohody, která by se týkala internetu, by mohla nakonec vést k jeho nežádoucímu podřízení OSN.

To by mohlo znamenat konec éry otevřeného internetu, který je dosud řízen bez větších problémů firmami a neziskovými skupinami soukromého sektoru.

Řada návrhů na regulaci internetu již vzbudila velký odpor ze strany zastánců svobody projevu a lidských práv.

Pro internetové firmy, které se v různých zemích musí vyrovnávat s různou mírou cenzury a dohledu, je zase znepokojivá zejména snaha podrobit je povinnosti platit za přenos dat do zahraničí.

Šéf americké delegace Terry Kramer řekl, že se bude snažit směr daný rezolucí zvrátit a zabránit snaze podřídit internet vládám pod deštníkem ITU.

USA jsou v čele boje proti dohodě, která by nedemokratickým vládám poskytla pod záštitou OSN a pod záminkou boje proti kybernetické kriminalitě a státní suverenity široké pravomoci k regulaci internetu, jeho omezování a podrobnému monitorování.

"Nedomníváme se, že tato konference by se měla zaměřovat na internet, a nešli jsme sem s tím, že se zde bude o internetu diskutovat," řekl Kramer.

V americké delegaci jsou silně zastoupeny technologické firmy jako Google nebo Microsoft, které bojují i proti návrhu evropských telekomunikačních společností účtovat poskytovatelům internetu poplatky za přístup na trhy jednotlivých zemí.

Generální tajemník ITU Hamadoun Touré prohlásil, že rezoluce je součástí kompromisu, který dá západním zemím v připravované závazné dohodě většinu toho, co chtějí. Podle delegátů byla z navrhovaných znění dohody eliminována většina zmínek o kontrole internetu, nikoli ale všechny.

Nový světový informační řád

List The Wall Street Journal vidí v nynějším jednání o internetu obdobu se snahou Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) uzurpovat si v 70. a 80. letech pod tlakem autoritářských rozvojových zemí, komunistického bloku a západních levicových liberálů kontrolu nad globálními médií v rámci takzvaného Nového světového informačního řádu.

Připomíná, že USA a Británie na to v 80. letech odpověděly svým vystoupením z organizace a vrátily se až po její důkladné reformě.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat