Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Osobní data občanů potečou do USA v nejbližších týdnech

Eurokomisařka Věra Jourová vede vyjednávání o dohodě o výměně dat mezi EU a USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurokomisařka Věra Jourová vede vyjednávání o dohodě o výměně dat mezi EU a USA | foto: MAFRA - Dan Materna

BRUSEL, PRAHA EU by měla podle eurokomisařky Věry Jourové uzavřít novou dohodu o předávání dat v nejbližší době. Tentokrát si ale vymínila jejich ochranu.

Loni na podzim přerušili evropští soudci tok milionů osobních dat evropanů do Spojených států. Dali za pravdu rakouskému studentovi Maxi Schremsovi, a zrušili euroatlantickou dohodu o takzvaném bezpečném přístavu. Česká komisařka Věra Jourová už tou dobou vyjednávala novou verzi smlouvy s USA a zároveň chystala nová celoevropská pravidla ochrany soukromí především na internetu.

LN: Překvapil vás říjnový rozsudek ve věci Schrems? Urychlilo se tím jednání o nové dohodě o bezpečném přístavu?
Vyjednávání byla ve vrcholné fázi a nebyla jsem tím překvapena. Rozsudek potvrdil stanovisko Komise, že dohoda s USA o bezpečném přístavu musí být znovu projednána.

Bylo nutné rychle reagovat. Zaprvé jsme museli zajistit, aby předávání údajů mohlo pokračovat prostřednictvím smluv jednotlivých firem a některých dalších způsobů, o kterých jsme informovali evropský i americký byznys, abychom zmírnily dopady právní nejistoty.

Zároveň jsme zintenzivnili jednání s USA o novém rámci pro předávání osobních údajů přes Atlantik. Soudní rozhodnutí pro mě při vyjednávání představuje závazné vodítko.

LN : Mluvila jste o tom s americkými partnery?
Několikrát jsem telefonovala ministryní obchodu Penny Pritzker. A v listopadu jsem ve Washingtonu vedla intenzivní jednání s našimi partnery z USA, kde jsme se dohodli na dalších krocích s cílem dospět počátkem roku 2016 k jasnému závěru. Tím je dohoda na podmínkách ochrany dat evropských občanu s USA. V nadcházejících týdnech musíme tato jednání dokončit.

LN : Jak bude ochrana soukromí v EU vypadat za pět let? Bude předávání údajů přes Atlantik fungovat?
Na sklonku roku 2015 jsme dosáhli dohody na novém nařízení ochrany dat v EU, tak aby vyhovovala potřebám digitálního věku. Nová pravidla budou platit od počátku roku 2018 a poskytnou skutečnou ochranu pro občany, zjednodušení a příležitosti pro podnikatele.

Evropané budou mít více práv a více kontroly nad svými údaji, včetně práva být zapomenut, práva být informován o porušení ochrany svých osobních údajů a práva na jejich přenositelnost mezi službami. Díky „jedinému kontaktnímu místu“ bude pro občany snazší podávat stížnosti: budou mít vždy možnost obrátit se na orgán pro ochranu údajů ve svém členském státě.

Přínosy pro podniky se odhadují na 2,3 miliardy EUR ročně, jelikož nová pravidla výrazně sníží administrativní zátěž, zejména pro malé a střední podniky.

Nová pravidla rovněž upravují mezinárodní předávání údajů mimo EU. Máme-li v EU k dispozici solidní pravidla pro ochranu údajů, musíme být rovněž schopni zaručit ochranu tohoto základního práva v případě, kdy údaje opustí naše území. To se týká i USA, kde se právě snažíme o již popisovanou. Musí platit, že k osobním datům se pojí práva, která musí cestovat s těmito daty, ať už jsou převedena kamkoli.

LN : Jak se díváte na to, že se společnosti přesunují do datových center především v Německu, aby se vyhnuly zásahu tajných služeb?
Skutečnost, že se společnosti přemísťují do jiných členských států, aby předešly možnému sledování, ukazuje, že tento dohled není velkým problémem jen pro občany. Ale rovněž i podniky berou tyto obavy velmi vážně. V rámci EU, kde platí stejná pravidla pro ochranu údajů, to rovněž znamená, že by neměla existovat žádná omezení, pokud jde o umístění dat. Jsme na jednotném, nejen digitálním, trhu.

Magazín Index LN vychází 25: ledna v Lidových novinách

LN : Jak se návrh nařízení o ochraně údajů změnil během trialogu s Radou a Evropským parlamentem?
Když Komise zahajovala reformu, měli jsme dva hlavní cíle. Prvním bylo zajistit, aby občané EU měli kontrolu nad svými osobními údaji. To je něco, co je v digitálním věku extrémně důležité. Druhým bylo usnadnit život podnikům a zajistit prostředí, které by podporovalo inovace a růst.

Podařilo se nám dosáhnout dohody, která naplňuje náš návrh práv jak pro občany, tak i pro podniky. Sedm z deseti osob má obavy z toho, jak společnosti poskytnuté informace případně následně použijí. Podle nových pravidel bude možné právo na ochranu snadněji uplatnit.

Podle některých odhadů má hodnota osobních údajů evropských občanů potenciál každoročně růst do roku 2020 až do výše téměř 1 bilionu EUR. Posílení vysoké úrovně ochrany údajů v Evropě je ve velké míře také obchodní příležitostí, kterou musíme pevně uchopit.

Jsem ráda, že jsme dosáhli cílů, které jsme stanovili, a to i přesto, že jsme během tohoto procesu museli tvrdě vyjednávat. Největší debaty byly s Radou a Evropským Parlamentem, točily se kolem způsobu souhlasu s použitím dat, kolem opakovaného souhlasu s požitím dat pro jiny účel, sankcím, které mohou byt uplatněny při porušení pravidel a kolem dalších otázek.

LN : Budou občany EU a jejich údaje dostatečně chránit vnitrostátní orgány? Nebylo by lepší mít centrální evropský úřad, který by se mohl rovnat společnostem, jako je Facebook a Google?
Podle nových pravidel budou vnitrostátní orgány těsněji spolupracovat a přijímat určitá rozhodnutí společně. Zejména v přeshraničních případech týkajících se globálních společností. Je však rovněž důležité, aby každý členský stát měl takový orgán, který bude vyřizovat stížnosti občanů a poskytovat kvalitní poradenství.

Co bych ale ráda zdůraznila, že se počítá s osobní odpovědností za data jednotlivců, protože neexistuje žádný zákon a žádný orgán, který jejich osobní data stoprocentně ochrání. Zodpovědnost a informovanost lidí bude naprosto zásadní.

Jak jeden student zboural transatlantickou smlouvu? A co čeká naše soukromí? Čtěte v magazínu Index, který vychází v pondělních Lidových novinách.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...