Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Osobnímu setkání pandemie nepřeje, Microsoft chce videohovory oživit pomocí hologramů

Mesh by měl umožnit třeba i virtuální účast na koncertu. foto: Microsoft

WASHINGTON/PRAHA - Hologram jako budoucnost setkávání na dálku? Nový nástroj Microsoftu možná nahradí klasické videohovory i konference, Mesh by měl umožnit třeba i virtuální účast na koncertu.
  5:00

Zpestřete si svoji online konferenci na Zoomu, přizvěte si kozu, nabízí britská farmářka

Osobnímu mezilidskému kontaktu koronavirová pandemie nepřeje. Za poslední rok se videokonference a online setkání po internetu staly nepostradatelným nástrojem, jak si v rámci pandemických podmínek dopřát dávku sociálního kontaktu. Technický gigant Microsoft proto přišel se službou, která má během setkání na dálku zajistit o něco reálnější dojem. Ač to zní jako hudba daleké budoucnosti, schůzky pomocí trojrozměrného hologramu má už nyní umožnit nová platforma Mesh.

Microsoft představil aplikaci Mesh.
Mesh by měl umožnit třeba i virtuální účast na koncertu.

„Můžete se cítit, jako byste byli na stejném místě s osobou, která je fyzicky daleko,“ řekl ke službě Mesh vývojář Microsoftu Alex Kipman. S pomocí rozšířené reality a hologramu by se tak podle Microsoftu mohli lidé také „vrátit“ třeba na koncerty, do divadel nebo se prostě jen sejít s přáteli či s příbuznými.

Zatím se však jedná pouze o ukázkovou verzi aplikace. Ke vzájemnému hovoru, sdílení poznámek je totiž třeba speciální náhlavní souprava pro rozšířenou realitu HoloLens od Microsoftu, která aktuálně vyjde zhruba na 76 tisíc korun. Cílem Microsoftu do budoucna je, aby se uživatelé těchto takzvaných headsetů mohli propojit i s lidmi, kteří mají k dispozici jen počítač, mobil nebo jiné „virtuálních brýle“.

Než bude Mesh přenášet hologramy v reálné podobě účastníků, ještě chvíli potrvá. Zapotřebí je k tomu vybavení v podobě speciální 3D kamery. Jen s pomocí virtuálních brýlí se tak lidé zatím musí spokojit s podobou animovaných avatarů. Časem však Microsoft plánuje zařadit Mesh mezi běžně nabízené aplikace a doplnit tak oblíbenou komunikační platformu Teams, již zejména během pandemie využívá čím dál více lidí.

Kdy skončí ‚Zoomparty‘? Německá kultura kvůli koronaviru zažívá i určité obrození

První hologram se objevil už před 50 lety. Jde o specifickou formu záznamu obrazu, která pomocí laserových paprsků umožňuje zachytit jeho trojrozměrnou strukturu. Jedná se o proces, při kterém je možno zaznamenat trojrozměrný svět kolem nás na dvourozměrné médium a později takto zachycený trojrozměrný obraz opět rekonstruovat.

Hologramy se běžně využívají jako zpestření na různých společenských akcích, ale k vidění jsou také na různých ceninách, kolcích, reklamních předmětech a podobně. Výjimkou nejsou ani holografická umělecká díla.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...