Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OTÁZKA DNE: Porostou i nadále ceny ropy? A jak ovlivní Česko?

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Cena ropy již od prosince pokračuje ve svém zběsilém nárůstu a analytici si myslí, že bude stoupat i nadále. V posledních dnech byl navíc neprůchodný ropovod na Aljašce a tím pádem se uvažovalo i o skokovém zdražení. Dostane se cena ropy opět jako v roce 2008 nad 100 dolarů za barel? Jak ceny celosvětové ropy ovlivňují Česko? A jaký je vlastně rozdíl mezi druhy ropy? LN se za vás zeptaly českých odborníků.

Hořící vrt Deepwater Horizon v Mexickém zálivu

Ivan Indráček, předseda Společenství čerpacích stanic

Ivan Indráček, Společenství čerpacích stanicDalší nárůst cen ropy nelze vyloučit. Příčiny případného nárůstu ovšem leží hluboko za hranicemi ČR a nemáme šanci je jakkoli ovlivnit. Navíc - z historie vidíme, že ty největší nárůsty byly nárazové a odvislé od nečekaných negativních impulsů (událostí). 

Podle analýz Mezinárodní energetické agentury se rozumná cena ropy pohybuje kolem 80, možná 90 USD/barel. Taková cena je zajímavá jak pro kupující, tak pro prodávající, kterým zajišťuje dostatečné zisky. Navíc jde o cenu, která umožňuje investovat do těžby hůře dostupných ložisek.

Pokud cena překročí 100 dolarů za barel, pak to bude způsobeno zejména spekulativními investicemi.

Poroste-li cena ropy, poroste i cena ropných produktů. A právě od cen produktů kotovaných na burze v Rotterdamu se odvíjejí i výstupní ceny českých rafinerií a tedy nákupní ceny tuzemských čerpacíh stanic. Závislost je tedy zřejmá.

Česko zpracovává z větší části ropu ruskou. Její kupní cena, stejně tak jako kupní cena ropy, která přiteče ropovodem od Ingolstadtu je věcí zpracovatelů - ti jsou v Česke tři = Orlen, Agip a Shell. Výstupní cena - jak již bylo zmíněno - je závislá pouze na burze rotterdamské.

 

Petr Sklenář, hlavní analytik Atlantik FT

Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FTV letošním roce očekávám spíše mírný růst cen ropy, který se poveze na celkovém zvýšeném zájmu o komodity. Očekáváme, že hlavními tahouny i v letošním roce budou spíše zemědělské plodiny a kovy (technické – např. měď, drahé – zlato, stříbro) než energie na čele s ropu. Poptávka po ropě díky růstu rozvíjejících se ekonomik dál roste, ale limitem rychlejšího růstu cen zůstává vysoký stav zásob.

Zásoby v zemích OECD pokrývají spotřebu asi na 60 dní, což je o 6-7 dní více než je dlouhodobý průměr. Do konce roku se cena ropy trvaleji může dostat k úrovni 100 dolarů na konci roku, ovšem nelze vyloučit krátkodobé výkyvy oběma směry v důsledku volatility jejíž pokračování předpokládáme v letošním roce. Ovšem nárůst cen ropy k úrovním 140-150 dolarů jako tomu bylo v polovině roku 2008, v letošním roce neočekáváme.

Rozdíly v typu ropy

Rozdíly jsou dány jednak fyzikálními vlastnost (kyselost/sladkost; lehká/těžká) a také místem obchodu. Ropa typu WTI (Western Texas Intermediate) – lehká a sladká (nízký obsah síry) ropa, jejíž cena se určuje podle zásob v Cushingu v Oklahomě. Tento typ je brán jako základní benchmark pro trh s ropu a její cena se obvykle bere jako referenční světová "cena ropy".

Brent – evropský benchmark pro ropu, obchodována v Londýně jako směs ropy ze Severního moře. Důležitá pro ocenění ropného trhu v Evropě, sev. Africe a blízkém východě.

V ČR z velké většiny používáme ruskou ropu typu Ural, která se dopravuje ropovodem Družba. Ropa Ural má o něco vyšší obsah síry a proto se obchoduje s diskontem (cca 1,7 USD/bbl) vůči Brent.

Pro domácí ceny jsou nejdůležitější vývoj cen ropy Brent na kterou jsou navázané i ceny ropné produkce (rafinérie, petrochemie) v Evropě a druhým faktorem je vývoj diskontu Ural vůči Brentu.

Marek Hatlapatka, analytik Cyrrus

Marek HatlapatkaKrátkodobě má ropa oporu v pozitivním sentimentu na finančních trzích, problémech s ropovodem na Aljašce a růstu cen ostatních energií v souvislosti se záplavami v Austrálii. Také OPEC zatím současné ceny ropy nechávají klidným, představitelé kartelu zatím nevidí důvody k setkání kvůli vysokým cenám, které považují za přechodný jev. Je zřejmé, že globální ekonomika není v takové situaci, aby byla schopna akceptovat dlouhodobější nárůst cen ropy výrazně nad 100 dolarů za barel.

Navíc je třeba brát v úvahu, že značnou část poptávky po ropě nyní tvoří finanční investoři, chceme-li spekulanti. To v praxi znamená, že nelze vyloučit krátkodobé silné výkyvy cen ropy, třeba i nad 100 dolarovou hranici, nad ní ovšem budou spekulanti velmi nervózní a ropa se tam nebude mít šanci dlouhodoběji udržet. V takovém případě by totiž velmi pravděpodobně intervenoval OPEC a průměrnou cenu ropy pro letošní rok proto očekávám nejen pod hranicí 100 dolarů za barel, ale i pod současnou úrovní.

Ceny všech typů ropy mají tendenci vyvíjet se stejným směrem, i když absolutní ceny se liší. Do ČR proudí především ropa z východní Evropy, která se označuje jako uralská ropa. Ta je tradičně levnější než ropa typu Brent nebo WTI, z dlouhodobého pohledu o cca 5%. Pro české rafinerie, které odebírají právě uralskou ropu, tak je příznivé, pokud se rozdíl mezi cenou ropy typu Brent a Ural zvyšuje, protože to umožňuje zvýšit marže u pohonných hmot a některých dalších ropných produktů.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat