Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Křetínského EPH postaví v Německu 50 větrných elektráren. Turbíny dodají energii jako pro 230 tisíc domácností

Daniel Křetínský. foto: ČTK

Praha - Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 megawattů (MW). Dodavatelem technologie bude společnost GE Renewable Energy. V úterý to řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu nesdělil. Větrné turbíny budou podle něj ročně dodávat přibližně 800 tisíc megawatthodin elektrické energie, což odpovídá roční spotřebě více než 230 tisíc domácností.
  14:13

Celkový instalovaný výkon všech větrných elektráren v Česku podle údajů Energetického regulačního úřadu na konci loňského roku činil asi 340 MW.

Smlouvu o dodávkách turbín podle Častvaje EPH s GE Renewable Energy podepsala prostřednictvím své dceřiné firmy EP New Energies (EPNE). Každá z elektráren bude mít instalovaný výkon šest megawattů. Mluvčí uvedl, že tento krok je důležitou součástí strategie skupiny EPH, která spočívá ve využití potenciálu bývalých povrchových dolů na vybudování větrných a solárních farem v těchto oblastech. Větrné elektrárny osazené dodanými turbínami podle něj budou rozmístěny ve větrných farmách, které v Německu připravuje EPNE.

Častvaj uvedl, že nejdále v realizaci je projekt Forst-Briesnig II v Lužici, který vlastní firma LEAG, ve které EPH drží poloviční podíl. Zdroj by po dokončení měl disponovat instalovaným výkonem přibližně 100 MW. Povolovací stavební řízení podle mluvčího bude zahájeno letos, vlastní výstavba větrné farmy v roce 2023. Další elektrárny budou podle Častvaje následovat.

„Na německém trhu patříme mezi první, kteří se rozhodli nasadit větrné turbíny o výkonu šest MW. Ty patří mezi nejmodernější na trhu. Tato dohoda s GE nás svým rozsahem a velikostí řadí do pomyslné první ligy developerů větrných projektů v Německu,“ řekl v úterý výkonný ředitel EPNE Dominique Guillou. Turbíny GE 6.0-164, které budou dodány, jsou podle EPH nejnovější generací zavedené platformy Cypress - kdy střed rotoru je ve výšce až 167 metrů nad zemí a průměr lopatek činí 164 metrů.

Daniel Křetínský.
Proslov měl i majitel fotbalové Sparty Daniel Křetinský.

Uzavřené smlouvy pokrývají podle holdingu dodávku, instalaci a údržbu turbín. Vzhledem k tomu, že se projekty nacházejí v bývalých povrchových těžebních oblastech, je třeba počítat se specifickými požadavky na výstavbu, upozornila firma.

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají kolem 25 000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě, pokrývá celý energetický řetězec od těžby hnědého uhlí přes výrobu elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla. EPH provozuje přímo či prostřednictvím dceřiných společností zdroje na výrobu obnovitelné energie s instalovaným výkonem přibližně 1500 MW a téměř 1000 MW kapacit pro skladování energie.

Do akcionářské struktury EPH se loni v prosinci vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Aktuálně vlastní 44 procent minus jednu akcii holdingu. Majoritní podíl nadále patří Křetínskému a skupině manažerů, kteří v EPH drží 56 procent a jednu akcii. Křetínskému, který vykonává manažerskou kontrolu nad holdingem, nepřímo patří 50 procent akcií firmy a jedna akcie. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.

V Česku větrná energetika dlouhodobě stagnuje, a to jak z hlediska instalovaného výkonu, tak z pohledu výroby. Nové větrníky až na výjimky nevznikají. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu na přelomu desetiletí. Komora obnovitelných zdrojů energie už dříve upozornila, že například loni nebyla v ČR spuštěna ani jedna větrná elektrárna.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat