Dvaadvacetiletá pákistánská studentka Laiba Rašídová doufá, že se její život změní, až se naučí řídit motocykl. Absolvuje výcvikový program, který učí ženy řídit dvoukolová vozidla v rušném městě Láhaur na východě země. Přestože je tento program starý již sedm let, ženy řídící motocykly jsou k vidění jen zřídka. V konzervativním islámském národě je společensky přijatelnější, když ženy řídí auto nebo se vezou na dvoukolce řízené mužským příbuzným.
V rodině Rašídové žádná žena neřídila. „Teď jsou všichni přesvědčeni, že ženy by měly být nezávislé při pohybu do škol, zaměstnání a na nákupy,“ řekla Rašídová agentuře Reuters během prvního dne v programu řízení motocyklu Women on Wheels (WOW), který zdarma nabízí dopravní policie v Láhauru. „Doufám, že to změní můj život, protože jsem závislá na bratrovi, aby mě vyzvedl a odvezl na vysokou školu,“ dodala.
„Řízení jednostopých vozidel ženami je kulturní a náboženské tabu,“ potvrdila Bushra Iqbal Hussainová, sociální aktivistka a ředitelka organizace Safe Childhood, která se zasazuje o bezpečnost dětí ženského pohlaví. Podle ní však nyní stále více žen mění tuto kulturu, podobně jako to udělaly v 80. letech minulého století s běžnými automobily, ve snaze snížit svou závislost na mužích při dojíždění.
Program WOW funguje od roku 2017, ale v posledních měsících se stává stále populárnějším, protože ceny automobilů prudce vzrostly a motocykly nabízejí levnější alternativu. „Stagnující růst mezd a vysoká inflace snížily kupní sílu střední třídy, takže pro mnoho domácností zůstaly motocykly jedinou schůdnou možností,“ uvedl analytik automobilového sektoru Muhammad Abrar Polani.
V rámci programu bylo vyškoleno nejméně 6 600 žen. „Do našeho tábora se zapojují ženy různého věku a z různých společenských vrstev,“ uvedla Humaira Rafaqatová, starší dopravní dozorkyně, která proškolila přibližně tisíc žen. „Mladé ženy se rychle učí, protože jsou nadšené a riskují.“
Třiadvacetiletá Ghania Razová, která studuje doktorát z kriminologie, je jednou z nich. Naučit se řídit dvoukolku jí podle ní přineslo hluboký pocit úspěchu. „Bylo to jako prolomit skleněný strop,“ řekla.
I šestatřicetiletá Shumaila Shafiqová, matka tří dětí a módní návrhářka na částečný úvazek, po absolvování programu jezdí na trhu a na dalších místech na manželově motocyklu. Navrhla dokonce speciální krátkou délku abáji, šatů, které používají konzervativní muslimky, aby je mohly nosit při řízení motocyklu. „Nošení dlouhé abáji s volným střihem představuje riziko, protože se může zamotat do kol,“ uzavřela pro agenturu Reuters.