Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papírová padesátikoruna za dva měsíce skončí, zůstane jen kovová

Ekonomika

  12:14
PRAHA - Papírovou padesátikorunou budou moci platit lidé už jen dva měsíce, od 1. dubna totiž končí její platnost a v oběhu zůstanou jen padesátikorunové mince. Důvodem, proč bankovní rada ČNB rozhodla o ukončení bankovky, je vyšší trvanlivost mince.
Padesátikoruna - ilustrační foto.

Padesátikoruna - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Padesátikoruna byla navíc jediným českým platidlem v kovovém i papírovém provedení. ČNB o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nejlepší na světě

Padesátikoruny: bude více mincí
Padesátikorunová mince z dílny akademického sochaře Ladislava Kozáka je v oběhu od roku 1993. Ve stejném roce jí i odborníci numismatického časopisu World Coin News udělili titul "Mince roku 1993" v kategorii Best Trade Coin. "Titul Best Trade Coin dokazuje, že je naše padesátikoruna jednou z nejlepších mincí na světě," uvedl Řežábek.

Podle člena bankovní rady a vrchního ředitele ČNB Pavla Řežábka mince vydrží v oběhu desítky let, naproti tomu bankovky se musí každé tři až čtyři roky měnit. ČNB proto od roku 2007 zajišťuje už jen výrobu padesátikorunových mincí, které bankovky v oběhu postupně nahrazují. Ke konci ledna tak bylo mezi obyvateli téměř 63 milionů kovových padesátikorun, papírových bylo méně než 16 milionů.

Ti, kterým padesátikorunové bankovky zůstanou doma i po 1. dubnu, si je mohou až do 31. března příštího roku vyměnit na pobočkách ČNB a komerčních bank po celém Česku. Od 1. dubna 2012 do 31. března 2017 je pak vymění už jen pobočky ČNB. O ukončení platnosti padesátikorunové bankovky informovala Česká národní banka loni na podzim.

Padesátikorunová bankovka se sv. Anežkou Českou

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!