Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Paragon místo losu: se slovenskou účtenkou můžete vyhrát miliony

Slovenská obdoba Sazky - Tipos | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská obdoba Sazky - Tipos |

BRATISLAVA Vyhrát auto či až 10 tisíc eur (tedy více než čtvrt milionu korun) budou moci Slováci, kteří se od neděle 1. září zapojí do "Národní účtenkové loterie". Úřady ji vymyslely ve snaze zamezit daňovým únikům. Občan má do loterie vložit svou účtenku z nákupu a doufat, že právě jeho pokladní doklad bude vylosován - tak podle představ ministra financí získá zájem o to, aby od obchodníka dostal nezfalšovaný doklad.

"Do loterie se bude moci zapojit ten, kdo si zaregistruje účtenku vydanou registrační pokladnou od 1. září," napsal list Sme na svém webu. Zaregistrovat se má být možné přes loterijní společnost Tipos, prostřednictvím "esemesky" či mobilní aplikace; v posledním případě má být registrace bezplatná.

"Každá účtenka, kterou zákazník na Slovensku získá po 1. září, tedy od příští neděle, bude moci vyhrát. Státní loterijní společnost Tipos každý druhý týden rozdá na výhrách 20 tisíc eur - nejvyšší výhra je 10 tisíc eur - a rovněž jednou do měsíce rozdá osm aut či osm cen ve výši 10 tisíc eur; pro každý kraj jedno auto či jednu cenu ve výši 10 tisíc eur," vysvětlil ministr financí Peter Kažimír. Ujistil, že na této loterii nemá Tipos vydělávat, ale naopak ji bude dotovat.

ČTĚTE TAKÉ

Loterie má podle ministra vyhovovat slovenské mentalitě, protože "Slováci mají vztah ke hře". Ale prý nejde o žádnou podporu hazardu, jen o zlepšení morálky ve společnosti, jejímž odrazem je právě placení či neplacení daní. A v tomto smyslu loterie představuje "šanci" a "má obrovský vzdělávací potenciál".

Podle ministra hodně jeho krajanů při nákupu žádný doklad nežádá, aniž by si uvědomovali, kolik peněz se tak ztrácí z dohledu úřadů v "šedé ekonomice" - roční odhad je na 150 milionů eur (asi 3,8 miliardy Kč).

Podobné loterie podle agentury AFP existují na Tchaj-wanu a na Maltě. Obdobný pokus v Gruzii loni ztroskotal kvůli slabému finančnímu dopadu.

O úspěchu loterie na Slovensku pochybuje i komentátor Sme, kterému vadí, že loterie nebude zcela bezplatná, jak se původně slibovalo, ale za každou účtenku vyslanou do slosování přes Tipos či přes "esemesku" má občan zaplatit, anebo při komplikované bezplatné registraci bude muset pracně přepisovat kódy a časy. A sotva se do loterie zapojí nemotivovaní obchodníci, protože těm mají hrozit jen daňové kontroly.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...