Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Pardubická ERA dodá systém sledování letového provozu na opačnou stranu zeměkoule

Civilní systémy pro řízení letového provozu od společnosti ERA (Ilustrační foto). foto: Firma ERA

Pardubice - Pardubická společnost ERA podepsala smlouvu na dodávku systému, který bude sledovat letový provoz nad 18 000 čtverečními kilometry souostroví Fidži v Pacifiku. Leží přesně na opačné straně zeměkoule než Česká republika.
  14:14

Ostrovní republika se rozhodla investovat do zajištění bezpečnosti letového provozu a pořídit moderní systém, který bude pokrývat vzdušný prostor nad stovkami ostrovů včetně letových tras mezi nimi, uvedla v pátek v tiskové zprávě mluvčí firmy Lenka Reichová.

Přepřahání v Omnipolu. Aero povede nově Viktor Sotona, firma získá po delší době českého šéfa

Instalace je jednou ze součástí nového systému řízení letového provozu, který bude letos uveden do provozu. Zařízení musí odolávat typickému vlhkému počasí tropických ostrovů stejně jako korozi, kterou způsobuje slaný vzduch.

Projekt rozšíří a vylepší předchozí systém, který ERA nainstalovala na hlavním ostrově Viti Levu v roce 2008. Dodávka sestává z deseti pozemních stanic a jedné centrály. Obdobné systémy se již využívají v Austrálii a na Novém Zélandu.

Firma ERA patří od roku 2011 zbrojařské skupině Omnipol. Vyvíjí a vyrábí letové systémy pro civilní a armádní sektor. Vyvinula například pasivní sledovací systém VERA-NG, který sleduje a rozpoznává cíle ve vzduchu, na zemi a na moři. Využívá se pro protivzdušnou obranu i elektronický boj. ERA zaměstnává v Pardubicích, ve svých pobočkách a ve slovenské společnosti dohromady asi 450 lidí.

Autor:

Mohlo by vás zajímat