Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pařížský soud dal Diagu zapravdu, stát se přesto nebojí

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Stát má stanoviska zahraničních soudů, které považují arbitráž s Diagem Human za skončenou. Ani přesto není podle úředníků důvod k panice.

Jan Kalvoda foto: ČTK

Varovné výroky zástupců společnosti Diag Human se naplnily. Po vídeňském soudu považuje arbitráž českého státu s firmou za právně skončenou i pařížská justice.

PSALI JSME O DALŠÍCH EXEKUCÍCH ČESKÉHO MAJETKU

Přesto prý není na místě se znepokojovat. "Rozsudek se týká obecně toho, že francouzský soud považuje rozhodčí nález za vykonatelný. Čeká ale na to, zda protistrana, tedy Česko, podá odvolání," přibližuje LN vedoucího právního oddělení ministerstva zdravotnictví, které ve sporu s Diagem Human figuruje, David Kotris.

Že se stát odvolá, je již rozhodnuté. "Pochopitelně se budeme bránit. Jsme přesvědčeni, že spor běží bez ohledu na exekuci kdekoli na světě," dodává Kotris s tím, že na průběh přezkumné arbitráže nemají rozhodnutí zahraničních soudů vliv.

Společnost Diag Human nechtěla aktuální vývoj komentovat. "Připomínám, že do úplného vyřešení se k tomu nehodláme vyjadřovat," vzkázal LN právní zástupce firmy Jan Kalvoda. Platí však, že firma nadála avizuje, že svoji desetimiliardovou pohledávku si hodlá nárokovat ještě v dalších zemích po světě. Má totiž za to, že výrok rozhodců ze srpna 2008 je konečný. Česko namítá, že obě strany požádaly po verdiktu o přezkum, což umožňuje rozhodčí smlouva.

Informace o tom, že v ohrožení je na základě nepravomocných verdiktů konkrétně třeba České centrum v Paříži, se zatím nepotvrdily. "Diag Human by k tomu musel mít exekuční titul a soud by musel vydat předběžné opatření," uklidňuje Kotris.

Národní galerie přesto v těchto dnech dokončuje přesun třicítky vzácných uměleckých děl, které vedení instituce nařídil stáhnout ze zahraničních expozic ministr kultury Jiří Besser (TOP 09).
"Díla jsou před hranicemi, nebo se už dostala do Česka," ujistila mluvčí galerie Petra Jungwirthová.

Nadále se spekuluje také o tom, s kým vlastně nyní stát válčí. Podle serveru Českápozice.cz někteří ministři obdrželi informaci, že kupcem spo lečnosti je "subjekt spojený s finanční skupinou PPF". Vedení firmy to popřelo.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat