Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Páteční LN: Až 150 milionů korun jako odškodnění za sterilizace

Ekonomika

  22:00
Ministr Dienstbier chystá finanční omluvu pro oběti nucených sterilizací před rokem 1991. Přihlásit by se mohlo okolo tisícovky lidí

Romské ženy protestovaly v létě 2006 před ostravskou nemocnicí Fifejdy proti nedobrovolným sterilizacím s transparentem Sterilizujte okurky a ne ženy! foto: ČTK

„Čekala jsem své druhé dítě. Do nemocnice jsem se dostala s krvácením. Den mě tam nechali, potom jsem šla na sál,“ popisuje Elena Gorolová. „Nastaly ale komplikace. Doktoři proto za mnou přišli a nechali mě podepsat několik papírů,“ vypráví.  Že si tím podepisuje ortel k nucené sterilizaci podobně jako mnoho dalších obětí, tehdy Gorolová netušila. Nyní úřad ministra pro lidská práva chystá zákon, který by poškozené konečně finančně odškodnil.

  • Podrobnosti  najdete v pátečním vydání LN

Kupte si naše akcie, láká štamgasty pivovar

Chutná vám pivo? Můžete se stát spoluvlastníky pivovaru. Společnost Zemský pivovar, která se chystá v­Praze na vaření piva, je zatím klasické „eseróčko“ se čtyřmi společníky. Připravuje ale přechod na akciovou společnost, v níž nabídne podíl i veřejnosti.

  • O malých a "létajících" pivovarech více v pátečních LN

 Kvůli protéze dálkaři zakázali šampionát

Vzpomínáte? Před časem musel čtyřstovkař Oscar Pistorius, odkázaný na protézy, svést hodně dlouhý boj, aby mohl závodit se zdravými. Německý dálkař Markus Rehm teď zažívá totéž.

  • Příběh atleta čtěte v pátečním vydání LN 

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.